Діти

Гра в кальмара: як говорити про серіал з підлітками

Гра в кальмара

Гра в кальмара: як мотивувати дітей до усвідомленості?

Південнокорейський серіал вже зібрав сотні мільйонів шанувальників з 90 країн світу. За трохи менше місяця він здобув світове визнання, в тому числі й серед дітей, які швидко підхопили тренд, та заполонили TikTok мемами та відео по темі.

Кальмарна реальність

Серіал Гра в кальмара наповнений сюжетами смерті з кров‘ю, сексом, органами та мертвими тілами, катування, сценами гомосексуальності, психологічного та фізичного насильства.

Чи ми відстежуємо те, що споживають наші діти у цифрових медіа?

Читайте також: Відпустка з дітьми: як відпочити і не збожеволіти

Навіть не варто писати про психологічну шкоду від серіалу, який безумовно не варто дивитись дітям до 16 років. Багато експертів — психологів, психотерапевтів, аналітиків та педагогів — вже висловились про негативний вплив серіалу на мозок та поведінку дітей.

Згідно з дослідженнями:

37% ЗМІ, спрямованих на дітей, мають сцени фізичного чи психологічного насильства
90% фільмів, 69% відеоігор, 60% телевізійних шоу та 15% музичних кліпів містять певну форму насильства.

П‘ять аргументів для розмови із підлітком (усвідомлення)

1️⃣ Вікові обмеження на перегляд відео – важливі. Міжнародні норми та класифікація інформаційної продукції впроваджує безпеку від інформації, яка може завдати дітям психічної, фізичної і моральної шкоди. Детальніше про те, чому дітям варто дотримуватися вікових обмежень на перегляд фільмів, я писав тут.

2️⃣ Спеціалісти, які досліджують мозок, – проти. Нервову систему захоплюють невідомі та заборонені речі. І лікарі, які вивчають мозок, говорять про те, що візуальна інформація буває токсичною і може завдати шкоди нашій нервовій системі. Тому ми не їмо все підряд, щоб не отруїтись. Так само варто піклуватись і про мозок, не пропускаючи через очі небезпечний контент, бо інакше матимемо негативні наслідки: нав’язливі думки, нічні кошмари, потяг до агресії, збуджений інтерес до теми насильства і так далі.

Фото: NBC News

3️⃣ Наша ідентичність – інакша, ми проти жорстокості. Сцени насилля, вбивства та крові, які є в серіалі, пропагують аморальну поведінку і показують, що вона припустима. Коли ми захоплюємось такими сюжетами, то автоматично припускаємо, що жорстокість є нормальною і за певних обставин може мати місце. Краще провести моральну червону межу і не ставати прихильником таких відео. Так, жорстокість існує, але ми не захоплюємось нею та не виспівуємо її. Ми за інший уклад речей.

Читайте також: Як відучити дитину від смартфону?

Альтернатива

Чи існує альтернатива? Підберіть разом з дітьми цікаві книги, спорт, інші хобі чи заняття, які з користю принесуть розвиток вашій дитині. Разом з нею подумайте про те, що і як потрібно зробити для того, щоби мав місце баланс між розвитком, розвагами й відпочинком. Фільми також можуть бути в цьому переліку. Але їх варто правильно підібрати.

Ти вмієш критично мислити? Варто навчитись ставити правильні питання до того, що ми дивимось. Не спішити довіряти тому, що ми побачили, а перевіряти, розрізняти реальність від вигадки, правду — від брехні та розуміти природу речей. Є інформація, яка може нашкодити нам і нашим дітям, тому батькам варто навчитись ставити блок на токсичну інформацію і не споживати її.

Проактивне виховання

⚠️ Допоможіть дитині самостійно прийняти усвідомлене рішення. Говоріть, говоріть, говоріть. Заборона не є ефективним методом. Тому ці поради спрямовані на усвідомленість, щоб підліток мав внутрішній орієнтир, моральний авторитет і межу, за яку він чи вона не перейдуть навіть тоді, коли батьків не буде поруч.

Ми не залишили дітям часу для розвитку їх унікальної творчості. Екрани заповнили дитячий резерв уваги, й тому фантазії дітей сьогодні — це сюжети фільмів та серіалів.

Діти не можуть дати волю своїй уяві, бо вона вже виснажена технологіями. Не допустимо того, щоби в них не залишилось сил для винахідливості, навчання та творчості.

Читайте також: Чому я виховую своїх дітей феміністками?

Автор: Роман Голованов, батько двох дітей,

засновник проекту “Лабораторія дитинства”

Підпишіться на розсилку щоб щодня отримувати в свою поштову скриньку оригінальні статті та поради експертів.
↓ Отримайте краще від нас прямо в свою поштову скриньку


    form_image