Існує багато книг і порад про те як розповідати дітям про секс. Це значно краще, ніж залишити все на “самі зрозуміють” і чекати поки вони дізнаються від однолітків або в інтернеті. Але як проходять такі бесіди? Ми опитали кількох батьків, ось приклади з життя.

Натягнули презерватив на банан

Микола Малуха, блогер, фахівець з комунікацій, батько трьох дітей

-Папа, у вас є секс?

-Є.

-І як? Прикольно?

– Прикольно.

Ви прослухали початковий курс сексуальної освіти по книзі “Малечі про Інтимні речі”.

Книга – хороший привід поговорити на безліч тем. Обговорити питання: ранній вагітності; про те, що варто вступати в сексуальні відносини, коли ти готовий взяти відповідальність; про секс у шлюбі і християнський погляд на сексуальні відносини.

Фінальна тема: секс і народження дітей. Восьмирічний Данімір слухав, слухав, що написано в книзі, а потім перепитав:

“А як займаються сексом?”

Я взяв цю місію на себе і розповів. Розповів буквально.

Чоловік вставляє свою пісю в мамину, потім виділяється спеціальна рідина і потім сперматазоїд проникає в яйцеклітину і створюється плід.

В якості фінального акорду – демонстрація контрацепції. Натягнули презерватив на банан.

Ключову думку, яку хотіли донести до сина – якщо є питання, то не соромся і звертайся до нас. Про це ти краще дізнаєшся від нас, ніж на вулиці.

Щоб хлопчики розуміли навіщо потрібні дівчинки


В’ячеслав Рубський, психолог, викладач, священик, батько п’ятьох дітей

Я розповів дітям про те, що чоловік любить жінку і від цього з’являються діти. Точніше: чоловік проходить в жінку, дає їй насіння, від цього в животі у жінки росте плід, а потім з’являється дитина.

На мій подив, дітей не цікавили всі деталі про сперматазоідов або про те як вони в жінку потрапляють. Тоді мої старші сини вчилися в другому-третьому класі. Я сам почав цю розмову, але скоріше не для статевої освіти, а з іншої причини.

У такому віці – це 8-9 років – хлопчики часто не розуміють хто такі дівчатка і навіщо вони взагалі потрібні. І я хотів їм розповісти про те, як складно влаштовані жінки, про те, як важко їм буває – і виношувати і народжувати. Я розповідав їм про продовження роду і вагітності. Щоб хлопці вчилися більше поважати і свою маму і дбайливо ставиться до дівчаток. Щоб вони розуміли, чим саме дівчинки відрізняються від хлопчиків.

яйцеклітина в оточенні сперматазоїдів
Дітей часто не цікавлять всі деталі про сперматазоідов або про те як вони в жінку потрапляють

Сімейне читання книг про секс


Дмитро Кириченко, видавець, батько трьох дітей

У нас в сім’ї було кілька вечорів, коли ми з дружиною по черзі читали дітям книгу Лінди Мадарас «Що відбувається з моїм тілом? Книга для хлопчиків ». Щовечора одна глава. Потім обговорюємо, відповідаємо на питання.

Старшим дітям, синам, тоді було 10-14 років, і їх уже починало цікавити все, що пов’язано зі статевою зрілістю. Як розповісти дітям про секс – важких питань не було. На мій подив, їх більше цікавило як плід розвивається в животі. Або як може завагітніти жінка, у якої немає чоловіка.

Приблизно за півтори-два тижні ми дітям прочитали і розповіли все, що було в книзі. І обговорили, відповіли на всіх їх питання.

Найкраще такі теми обговорювати з грамотно написаної книгою в руках. А чи не складати на ходу, судорожно підбираючи слова.

Цікава бесіда після відвідин музею


Юрій Юркін, підприємець, експерт з емоційного інтелекту, батько двох дітей

Наші бесіди дітям про секс почалися спонтанно. Ми були з дітьми в Голландії в Музеї тіла. Це приголомшливий музей, де докладно представлений кожен орган і пояснюється його функція. Коли ми дійшли до вивчення статевих органів, сперматазоідов і яйцеклітин, діти цим жваво цікавилися. Потім, по дорозі назад, вже в машині, вони запитували, як все відбувається. У нас вийшла дуже довірча і щира розмова, після якої інших питань у дітей не виникало. Ініціаторами тієї бесіди були вони. У нашій родині це відбувається більше еволюційно. Тому що, коли я був підлітком, батько нам з братом купив книгу, де розповідалося все про чоловічої та жіночої анатомії. І дав нам цю книгу, щоб ми її самостійно вивчали.

Думаю, що батькам варто знімати внутрішні табу і все-таки самим починати такі бесіди.

Читайте також. Як говорити з дитиною про секс?