Домінуючий самець в зграї конкурентів – це зовсім не те, чим є “альфа”. Кілька важливих уроків батьківства зі світу диких звірів.

Прокрутіть стрічку Instagram якогось молодого хлопця, і ви обов’язково знайдете зображення загрозливо виглядаючого вовка з кров’ю навколо його здобичі. Або самотнього вовка, виючого на місяць. На цьому зображенні часто є цитата великими жирними літерами – якась різка банальність про ігнорування ваших ненависників, самовпевненості і домінуванні над усіма в полі зору.

Поведінку вовків досліджували багато. Рудольф Шенкель з Базельського університету в Швейцарії, американський вчений Девід Мех, автор книги під назвою «Вовк», у якій детально зупинився на дослідженнях Шенкеля і популяризував ідею альфа- і бета-вовків і соціальну динаміку лідера / підлеглого у вовчій зграї.

Обидва дослідника описали цю динаміку як боротьбу за звання, причому альфи вважалися владними, агресивними і жорстокими, і використовували ці якості для боротьби з конкурентами, щоб стати верховним лідером групи.

Незабаром народна культура взяла цю концепцію альфа-вовка разом з усією відмінністю альфа від бета і застосувала її до людей – особливо до чоловіків. Звідси ідея, що для того, щоб бути альфа-самцем, ви повинні не брати полонених, кожен день трахати все, що рухається, брати своє і ніколи не вибачатися.

Однак дослідження, на якому воно засноване, виявилося помилковим. Поведінка тварин в дикій природі відрізняється від їхнього способу життя в зоопарку. Було б дивно робити висновки про відносини людей на підставі спостережень, отриманих в місцях позбавлення волі.

волк и волчица
Вовк та вовчиця утворюють пару на все життя

Міф і реальність альфа-вовка

Протягом більшої частини 20-го століття дослідники вважали, що зграї сірих вовків формувалися щозими серед незалежних і незв’язаних вовків, які жили поруч один з одним. Вони прийшли до такого висновку, спостерігаючи за групами вовків, які були взяті з різних зоопарків і зібрані разом в неволі.

У цих умовах дослідники помітили, що вовки організують ієрархію зграї на основі фізичної агресії і домінування. Альфа-вовк дійсно був вовком, який надрав іншим дупу і тримав марку.

Але потім деякі дослідники вирішили, що їм слід спробувати спостерігати, як відбувається формування зграї в дикій природі.

Пара вовків залишається разом на все життя

Замість того, щоб формувати зграї не зв’язаних між собою особин, в яких альфи змагаються, щоб піднятися на вершину, дослідники виявили, що зграї диких вовків насправді складаються з невеликих нуклеарних сімей вовків. Вовки насправді є моногамними видами, в яких самці і самки спаровуються і залишаються разом на все життя. Разом вони утворюють зграю, яка зазвичай складається з 5-11 членів – подружньої пари та їх дітей, які залишаються зі зграєю доти, поки їм не виповниться близько року, а потім відправляються захищати своїх партнерів і формувати свої власні зграї.

Подружня пара несе відповідальність за керівництво своєю сім’єю і турботу про своїх щенят. У людській термінології вони – «батьки». Завдяки тому, що вони є батьками і ведуть своїх «підлеглих» дітей, подружжя являють собою пару «альф». Альфа-самець, або вовк-батько, знаходиться на вершині чоловічої ієрархії в сім’ї, а альфа-самка, або вовчиця-мати, знаходиться на вершині жіночої ієрархії в сім’ї.

Іншими словами, вовки альфа-самці не отримують свій статус в результаті агресії і домінування над іншими самцями. Інші вовки в зграї – це його пара і дитинчата. Він патріарх зграї. Pater Familias, батько сімейства.

Як і будь-який хороший сім’янин, альфа-самець вовк захищає свою сім’ю і ставиться до них з добротою, турботою і любов’ю.

Після більш ніж двадцятирічного спостереження за сірими вовками в Йєллоустоні дослідник Річард Макінтайр рідко бачив, як альфа-самець діє агресивно по відношенню до своєї зграї. Замість цього, вовк-батько залишається поруч, поки його щенята не стануть повністю зрілими. Він полює один або зі своєю дружиною і дітьми, щоб забезпечити сім’ю їжею, возиться зі своїми цуценятами і отримує задоволення, дозволяючи їм перемагати.

волки охотятя на бизона
Полювання вовків на бізона

Це не означає, що альфа-самці вовки тільки і роблять, що обнімаються і цілуються. Вони жорстокі хижаки і можуть знищувати великих жертв, таких як лосі і бізони. І коли його родині загрожують зовнішні вороги і конкуренти, альфа-самець буде люто захищати її – іноді жертвуючи власним життям, щоб врятувати свою половинку і цуценят.

Це також не означає, що вовки не беруть участі в проявах соціального домінування. Зрілі вовки-самці дійсно зустрічаються з іншими вовками-самцями – батьки будуть протистояти незнайомцеві. Іноді вовк може показувати своїм власним дітям, хто в зграї головний. Старший брат-вовк демонструє свою перевагу над молодшими.

Альфа-вовк дійсно може бути жорстоким і наполегливим, коли ситуація вимагає цього. Проте, здебільшого його поведінка пов’язано не із зухвалою нахабністю і агресивним оскалом, але з постійною силою, хоробрістю і любов’ю. Як писав Макінтайр:

«ГОЛОВНА ХАРАКТЕРИСТИКА АЛЬФА-ВОВКА – ЦЕ СПОКІЙНА ВПЕВНЕНІСТЬ, ТИХА ВПЕВНЕНІСТЬ В СОБІ. ВИ ЗНАЄТЕ, ЩО ВАМ ПОТРІБНО РОБИТИ; ВИ ЗНАЄТЕ, ЩО КРАЩЕ ДЛЯ ВАШОЇ ЗГРАЇ. ВИ ПОДАЄТЕ ПРИКЛАД. ВАШІ БЛИЗЬКІ ВІДЧУВАЮТЬ СПОКІЙ І КОМФОРТ».

Беремо від природи краще

Тварини можуть служити потужними символами для людей. Символи стають все сильнішими і значущими, коли ми правильно розуміємо, як насправді поводиться тварина.

Схильність сірого вовка до скитання і його відвага хижака протягом тисячоліть зробили його потужним символом мужності: войовничості, свободи, дикості і лютості. Але це тільки одна сторона вовка, і одна сторона того, що означає бути чоловіком.

Так, альфа-самці вовки дикі, агресивні і грубі. Але також вони захищають, проявляють піклування і ніжність.

волк и волченок
Вовченя відчуває себе захищенним

Тому, щоб по-справжньому бути альфою(ЧИ АЛЬФОМ), як вовк, необхідно прагнути до більшого, ніж стати звіром в тренажерному залі і перемагати своїх конкурентів. Потрібно також стати вірним і відданим сім’янином – люблячим і захищаючим батьком.

Вовк – вичерпний символ ідеалу мужності. Як вовки, чоловіки разом зі своїми коханими долають життєві труднощі і управляють своїми сім’ями з любов’ю і силою. Вони здатні мобілізувати жорсткі тактичні переваги мужності, коли це необхідно проти зовнішніх загроз, але врівноважити цю жорстокість м’якшими достоїнствами, такими як співчуття і м’якість, особливо по відношенню до тих, кого вони люблять. Вовк є тотемною твариною джентльмена-варвара.

Немає нічого поганого в тому, щоб ділитися мемами про диких вовків в Instagram. Вовки приголомшливі. Але врахуйте: сірі вовки виють, щоб зібрати своїх дружин і цуценят до і після полювання, щоб попередити їх про небезпеку і знайти один одного під час шторму, при проходженні через незнайому територію або коли вони розділені великими відстанями. Це поклик не злого, асоціального самотнього вовка, а батька, який веде, направляє і з любов’ю збирає свою зграю.