«Я ніколи не хотів мати дітей. Абсолютно. Не хотів міняти веселе і спокійне життя, на світ підгузників і дитячого плачу. Принаймні, так я собі уявляв це ваше батьківство», – згадує Скотт Келбі.

Пізніше він написав цілу книгу – «Страх батьківства». Це незвичайна розповідь про свої побоювання і страхи ставати батьком, і про те, як він їх подолав. Один з уривків цієї книги – десять порад про те, як стати кращим батьком.

1. Не намагайтеся бути найкращим татом. Гарне батьківство починається не з того, що ви вмієте сповивати дитину, міняти йому підгузник або збирати Lego. Хороший батько виходить з хорошого чоловіка. Із залученості про дитинку, турботі про нього. Якщо ви насправді хочете стати хорошим батьком, зробіть все, щоб стати найкращим чоловіком, тому що саме такі чоловіки стають хорошими батьками. Дитина потребує дому, повному любові і турботи. Зробіть все, що ви можете, щоб ваш шлюб був найміцнішим. Гарне батьківство виявиться просто наслідком, це перевірено.

2. Якомога швидше починайте жити так само, як ви жили до народження дитини. З першою дитиною всі начебто з розуму сходять. Сидять вдома місяцями, розмірковуючи «а раптом на вулиці з дитиною щось станеться». Що з ним може статися? Це дитина, а не кришталевий сервіз. Тижнів через два після пологів постарайтеся з дружиною знову вести таке ж життя, як і раніше. Немовлята дуже легко переносять подорожі. Ресторан, шопінг, літак – беріть дитину з собою, не відмовляйте собі в тому, що ви робили до її народження. Один раз спробувавши, ви помітите, що в цьому немає нічого страшного. Так, з дитиною все інакше, але не настільки, як зазвичай здається молодим батькам. Важливо знову відчути себе парою, тому що сидіння безвилазно в чотирьох стінах може обернутися великим стресом.

3. Дайте дружині особистий час. Я б збрехав, якщо сказав, що для немовляти тато такий же важливий, як і мама. Жінки краще знають що робити з цієї крихітною істотою, і їм значне важче ніж нам. Саме тому так важливо дати дружині якомога більше перерв. Їй потрібен особистий час, але часто вона настільки поглинена новою для себе суєтою, що може забути подбати про себе. Поносіть дитини, погуляйте з нею, відправте її в гості до своєї мами або запросіть маму до вас додому. Найміть няню, якщо доходи вам дозволяють. Якщо вона хоче сходити в магазин, в кіно з подружками – створіть їй для цього умови. І вона відпочине, і ви проведете час з дитиною. Пам’ятаєте, я казав, що хороший батько виходить з хорошого чоловіка? А хороший чоловік стежить за тим, щоб його дружина не вигоріла емоційно від постійної турботи про дитину.

4. Колихайте дитину вночі. Це не найвеселіше проведення часу, але потім ви будете собою пишатися. Немовлята іноді плутають день з ніччю, чекаючи повної уваги в ті години, коли дорослі зазвичай сплять. Якось ми з дружиною міняли підгузник дитині. 4.00 ночі, ми обидва втомлені, дитина кричить, у нас обох вже немає сил заспокоювати її. І в якийсь момент ми подивилися один на одного і засміялися. Це було щось на зразок істеричного реготу. Поки ми сміялися, малюк раптом перестав плакати. Ми одягли йому новий підгузник, поклали в його ліжечко і він тут же заснув.Ви хотіли б кілька разів за ніч підніматися до дитини знаючи, що ніхто вам не допоможе? Ясна річ, що моя дружина теж не хотіла. Так, це все дуже важко, але я сказав, що діти – це прекрасно. Я не говорив, що це легко.

5. Будьте ніжним з дитиною. Дітям потрібна любов, але до певного віку вона не розуміє значення цього слова. Ви можете замість слова «любов» говорити все, що завгодно, хоч «синхрофазотрон», немовля все одно не побачить різниці. Воно розуміє мову дотиків, обіймів, поцілунків. Взагалі, саме так люди висловлюють свою любов, але батьки іноді вважають таке вираження почуттів недоречним. Забудьте про ці стереотипи. Дитині завжди потрібно відчувати, що її люблять і у вас є всі можливості для цього. Саме така дитина стає щасливою. І радісно біжить до вас назустріч і застрибує на руки. Вираз любові – це те, про що ви ніколи не пошкодуєте в майбутньому. Ви завжди можете потріпати її по волоссю під час прогулянки, міцно обійняти перед виходом в школу або поцілувати в чоло. Часто це говорить більше, ніж слова.

6. Поводьтеся з дитиною так, як ви б хотіли, щоб з вами поводилися у вашому дитинстві. Згадайте про те, як виховували вас. Як ваш батько висловлював свою любов до вас? Або як не виказував. Як заохочував, або карав. Якщо у вас був хороший батько, то у вас є прекрасна можливість продовжити добру традицію. Якщо був поганим – ви тепер можете виправити цю несправедливість тим, що будете більш люблячим, турботливим, залученим в життя своєї дитини. Це ваш шанс показати своєму батькові і всьому світу – ось що означає бути справжнім батьком.

7. Ніколи не піднімайте руку на дитину. Те ж саме і щодо вашої дружини. Немає ніяких виправдань для такої поведінки. Якщо чоловік б’є свою дитину чи дружину, це найчастіше ознака боягузтва і ганебність. Навіть словом ніколи не принижуйте її. Не називайте її йолопом або ідіотом або як-небудь ще, що змусить її засумнівається в тому наскільки вона цінна для вас і наскільки вона унікальна.

8. Скептично ставтеся до будь-яких порад щодо виховання, тому що ці поради суперечливі. Немає ніяких універсальних правил. На тему виховання і турботи про дітей написано сотні книг. В одній книзі вам порадять брати дитину на руки як тільки вона заплаче або закричить, в іншій – що не потрібно брати, нехай накричиться, в третій – що потрібно спочатку взяти, а потім знову покласти в ліжечко. Звідки ви дізнаєтеся як чинити правильно? Та нізвідки. Потрібно розібратися і вирішити самому. Читайте книги, журнали, сайти про сім’ю і виховання, спілкуйтеся з іншими сім’ями і самі вибирайте – які поради у вашому випадку будуть працювати. Відкиньте всі, які відчуваєте для себе неприродним. Якщо це не підходить вам, то точно не підійде і вашій дитині.

9. Насолоджуйтесь і цінуєте цей час. Він дуже швидко пройде. Моєму синові вже сім, але у мене таке відчуття ніби йому тільки два, максимум – два з половиною. Візьміть собі відгул або відпустку, щоб сходити з ним парк, музей, пограйте у футбол з його однокласниками у шкільному дворі. Повірте, в старості ви не будете лаяти себе словами: «О, як мало часу я проводив на роботі». Навпаки, ви будете говорити «Як мало часу я приділяв дітям!»

10. З’ясуйте, що дітям найбільше потрібно від батька. Насправді їм не важливо – де ви працюєте, який у вас вчений ступінь, звання, посада або кількість почесних грамот над вашим робочим столом. Їм потрібен тільки ваш час. Бути поруч з вами – ваша увага, ваша думка, ваш погляд. Один з моїх друзів сказав, що діти задоволені коли він просто спить на дивані. Тому що «тато вдома». Що відбувається, коли ви мало буваєте вдома? Вони намагаються завоювати вашу увагу. І часто вони роблять це зовсім не так, як ви б від них очікуєте. Є проста закономірність – у дитини, яка багато часу проводить з батьком, менше проблем в житті. У дитини, якій батько не приділяв часу – більше труднощів.

Для ваших дітей все має значення. Все запам’ятовується і залишається в них. Кожні ваші обійми, кожен ваш поцілунок, кожен раз, коли витираєте їх сльози, купує їм поп-корн в кінотеатрі – все для них важливо. Ваша доброта, ваш приклад, ваші жарти. Абсолютно все. У вас не так вже й багато часу, а поруч – дуже вразлива людина, для якої ви – рольова модель. Їх герой. Покажіть їй своїм життям як потрібно жити. Коли вона виросте, ви здивуєтеся як багато у вас спільного. Адже вона завжди хотіла бути такою, як тато.

Уривок з книги Скотта Келбі «Страх батьківства. Книга для хлопців, які думають, що не хочуть мати дітей». Переклад Fathers Club.