Батько двох дітей та викладач Школи журналістики УКУ Отар Довженко на прохання Fathers Club написав свій список документальних фільмів, які він дивився зі своїми дітьми. Перевірено батьківським досвідом!

Пару років тому мій тоді п’ятирічний син, лежачи вдома з грипом, попросив показати йому «той фільм про динозаврів».

Я не відразу зрозумів, що йдеться про документальний серіал BBC: Prehistoric Park, де телеведучий Найджел Марвін в образі палеозоолога мандрує в минуле та рятує комп’ютерно анімованих динозаврів і мамонтів. Ми проковтнули вісім серій за пару днів.

Так почалася наша «документальна ера»: багато місяців по тому ми майже щовечора дивились документальні фільми. Ну, тобто як – «дивились»… Зізнаюся, часом я міг скористатись нагодою й подрімати півгодинки під чергових динозаврів. Але здебільшого документалки про природу є і цікавішими, й кориснішими за чергові серії нескінченних мультсеріалів.

Маленький нюанс: на жаль, немає жодних легальних способів дивитись якісний документальний продукт такого типу українською мовою, навіть якщо хочеш і можеш за це заплатити. Позаяк я не належу до ентузіастів копірайту, то виписав собі з дитиною індульгенцію на некомерційний перегляд піратських копій, викладених на ex.ua або інші відеохостинги. Якщо для вас є принциповим використання виключно ліцензійного продукту, доведеться купувати онлайн в оригіналі. Теж по-своєму непоганий варіант.

Вибір документальних фільмів про природу від Бі-бі-сі, Animal Planet та National Geographic величезний. Здебільшого серія триває від 20 до 45 хвилин – оптимальний час, аби втримати увагу зацікавленої дитини. Звісно, далеко не всі вони геніальні. Наприклад, сонно-гіпнотичний темпоритм фільмів про дивовижі підводного світу ні я, ні син просто не витримуємо. Починати знайомити дитину з документалками варто з легших форматів, адресованих дітям.

Твої веселі друзі звірята (All about animals, Бі-бі-сі, 2006)

All about animalsУнікальний 52-серійний цикл, що поєднує розважальний, пізнавальний та документальний формати. Головний герой кожної серії – дитинча якоїсь тварини. Мало того, що в двадцять чотири хвилини творці серіалу примудрилися вкласти безліч інформації про самих тварин та середовище, де вони живуть: це ще й цікаві історії з інтригою, саспенсом і хепі-ендом. Вражає те, як обережно продюсери дитячої документалістики Бі-бі-сі вводять глядачів у реальність життя тварин, зокрема показуючи смерть як частину природного циклу. Дитині може бути сумно, але не страшно. Ще мене спершу вражало те, як авторам удається простежити за перетворенням дитинчатка тварини на дорослу особину, поки я не здогадався, що «в ролях» можуть бути різні тварини. До речі, хороший тест для дитячої логіки.

Таємне життя тварин (Life Story, Бі-бі-сі, 2014)

bbc-life-story.32878Шедевральний шестисерійний цикл, кожна серія якого присвячена одному з аспектів життя тварин: дитинству, дорослішанню, батьківству, боротьбі за владу, розмноженню тощо. Якщо є змога дивитись в оригіналі – дуже рекомендую, адже фільм озвучений геніальним Дейвідом Еттенборо, класиком британського телебачення та документалістики. Він має голос, який хочеться обнімати.

Маєток сурикатів (Meerkat Manor, Animal Planet)

Клан сурикатів (Clan of the Meerkat, NatGeoWild). Сурикати є сурикати – від перегляду історій про колонію цих південноафриканських мангустів не можуть відірватись ні дорослі, ні діти. По-перше, вони неймовірно симпатичні, по-друге, в їхньому житті купа небезпек, драми та сімейного щастя. Можливо, в реальному сурикатському житті все прозаїчніше, але британські та американські документалісти справжні чарівники.

Велетні льодовикової ери (Ice Age Giants, Бі-бі-сі, 2013)

Ice_Age_Giants
Особисто мене в документалках такого типу вражає досконалість сучасної комп’ютерної графіки; дітям із тим легше – син пару разів запитав мене, яким чином знята та чи інша сцена 🙂
Як це часто буває з подібними фільмами, наголос у документалках зроблений на всьому великому, страшному й зубастому.

Планета динозаврів (Planet Dinosaur, Бі-бі-сі)

planet-dinosaur
Ще один гарний британський шестисерійний фільм про динозаврів – із науковими загадками та історією їхньої розгадки, із напрочуд натуралістичними комп’ютерними монстрами…
Якщо вашій дитині подобаються динозаври як такі, покажіть їй також художній фільм Прогулянки з динозаврами (Walking with Dinosaurs), він зворушливий і кумедний. А якщо її хилить у палеонтологію, є більш наукоподібний фільм NatGeo Дивовижні динозаври (Bizzare Dinosaurs).

Великі дива природи (Nature’s Great Events, Бі-бі-сі, 2009)

51IHstAcMfL._SX522_
Цей цикл може захопити дітей, яких цікавлять не лише тварини, а закони природи, походження світу та інші більш наукові штуки. Але це вже занадто серйозно для п’ятирічного. А от 101 Dogs, грандіозний проект Animal Planet з історіями про мало не кожну породу собак у світі, розважить навіть тих дітей, які ще не навчилися говорити. Відеоряд тут значить і розповідає більше, ніж закадровий текст, тому можна дивитись в оригіналі на офіційному YouTube-каналі.