Для Дейва Енгледоу все розпочалося з кількох гумористичних фотографій, які він зробив у своє задоволення. З того часу влучні фото з зображенням його доньки Еліс Бі вже перетворилися на популярну сторінку у соцмережі, фотокнигу та календар. Більше того, найближчим часом у світ має вийти новий дитячий роман Дейва. The Washington Post відвідав фотографа у нього вдома, аби побачити, як родина Енгледоу створює новий витвір мистецтва.

5-річна дівчина сидить за обіднім столом на критій веранді у себе вдома. Вона стискає долонями своє обличчя. Її світлі коси лежать згори на сорочці у квіточку, у той час, як її блакитні очі дивляться прямо перед собою.

«О, мені подобається», – каже батько Еліс Дейв. Він сидить за камерою, підключеною до ноутбука: «Подивись сюди». Він вказує ліворуч, робить кілька знімків. Перш ніж він подасть нову команду, Еліс Бі зістрибує зі стільця, аби показати мені тацю з камінцями. «У цьому камінні є ще каміння», – каже вона, вказуючи на кристали. Я намагаюся виказати зацікавлення, щоб здатися ввічливим, але не хочеться затягувати справу.

Після невеликої суперечки Еліс Бі повертається у вихідне положення і батько робить ще кілька знімків, перш ніж вона знову чкурне. Цього разу вона хоче показати мені ракушки, що знайшла на пляжі. Енгледоу зітхає. Його дружина Дженіфер лагідно вмовляє дівчинку: «Прямо зараз світло як для татка».

Дейв намагається бути спокійним, але виглядає напруженим. Це одна з багатьох зйомок для дебютної дитячої книги 45-річного фотографа-письменника, що матиме назву «Маленька дівчина, яка не хотіла спати». Для мільйонів людей, яким подобаються знімки Енгледоу, він вже відомий як «Найкращий батько у світі». Його гіперболізовані, вельми гумористичні фотографії Еліс Бі у вигляді екстраординарної бешкетниці як вірус розповсюдилися у мережі у 2012 році і принесли йому неабияку популярність.

DE2

Книга, над якою Дейв зараз працює, заснована на тих історіях, які він розповідав дочці, аби та нарешті заснула. «Вона знає, що маленька дівчинка з цих історій – це вона, хоч я навмисно не називаю її Еліс, – каже він, – адже так персонаж може потрапляти у більші неприємності».

Героїня чи антигероїня цих історій робитиме будь-що, аби лише не лягати спати. Згодна навіть мити туалет, адже переконана, що поки вона спить, відбувається щось значно цікавіше. Після майже безсонної ночі дівчинка куняє під час активностей, які вона любить найбільше: літаючих зміїв, млинців на сніданок, гуляння на вечірках. Наприкінці робочого дня родина встановлює обідній стіл. Батьки, у ролі яких Дейв та Джен, жваво обговорюють, що відбувалося протягом дня. У той час як маленька дівчинка не може пригадати нічого з цього, адже вона заснула.

de3

Книга має стати першою у трилогії, що буде опублікована наприкінці 2017 року. А у травні 2015 Енгледоу звільнився з роботи заступника директора некомерційної організації, аби вкластися у встановлені редакцією терміни. Хоча йому все одно доводиться працювати, тепер вже над шкільним розкладом Еліс, плануванням розваг, займатися родиною та шукати шляхи покращення настрою Еліс, коли та не у гуморі. «Я переймаюся, коли вона не може зануритися у процес, або нудьгує чи ще щось, – каже Дейв. – Коли вона дивиться на ті зображення, які ми робимо, я хочу, аби у неї лишалися приємні спогади про те, що вона з татом робила разом. Страшенно не хочу, аби вона колись згадувала це з негативом».

de4

Фотографії «Найкращого батька у світі» – це, зокрема, знімки Еліс у вигляді вантажопідйомника, коли вона тримає над фритюрницею індичку, що вдвічі більша за її голову; тримає на долонях батьків; як батько купає її у відкритій пральній машині тощо. У реальному житті Еліс Бі також виробляє трюки, які чудово виглядали б на фото, якби не були настільки руйнівними. Нещодавно, як розповів її батько у соцмережі, вихователь у дитячому садку обурено викинув зубну щітку Еліс у сміттєвий контейнер. Її пояснення: “Тому що я використала її два тижні тому, щоб почистити раковину”. Останнім часом, після того, як він відчув запах горілої гуми і знайшов залишки її гумових чобіт у духовці, Дейв Енгледоу написав: “У мене є незворотне відчуття, що наш 2016 рік має наповнитися ще багатьма інцидентами, викликаних творчими забавками Еліс Бі».

Фотографії Дейва – це більше, ніж просто знімки на смартфони, які роблять більшість батьків. Кожне з приблизно 40 зображень у книзі – це поєднання від двох до шести знімків. Редагування цих файлів, додавання гіперреалістичного надзвичайно яскравого колориту займає від п’яти до п’ятнадцяти годин на кожний. З огляду на обсяг роботи, він міг би перейменувати проект на «Батько, якій не міг йти спати».

Після того, як Енгледоу робить ідеальний знімок, він із задоволення заохочує Еліс Бі. Через кілька хвилин, коли вона проходить ганком, вона випадково штовхає штатив. Батько не стримує стогін: якщо йому не вдасться поставити камеру точно в те положення, у якому вона була, доведеться витрачати додаткові години вже при обробці фото.

de5

«Я доволі педантично розкладаю речі для роботи, – каже Дейв, – тоді на знімальний майданчик приходить ураган Еліс і все руйнує. Мабуть тому ніхто ще не відзняв повністю подібну книгу, знімати 5-річних майже неможливо».

Еліс Бі стала зіркою раніше, ніж почала ходити. На початку 2011 року, лише через 9 тижнів після її народження, Енгледоу зробив її фото, що як вірус розлетілося по мережі. На ньому Дейв стоїть на кухні, тримаючи дівчинку під рукою, як футбольний м’яч, наливає собі молоко у каву з дитячої пляшечки Еліс, на якій написано «Найкращий батько у світі». «Мені хотілося посміятися із себе, – каже Енгледоу, який навчався фотожурналістиці у коледжі, – я був виснажений і відчував себе справді недосвідченим у якості молодого батька».

worlds-best-father-DE

Тим часом перед вечерею Еліс Бі доручили видаляти мембрани з апельсинових скибочок. Її батько залишає її саму, в той час як він готує пасту. Через кілька хвилин мати перевіряє її прогрес. «Зачекайте, куди ж підуть всі ці апельсини?” – Запитує вона, вдивляючись в миску. Батько відвертається від плити і теж дивується: «Хіба ви з’їсте їх усі?»

«Ні», – каже Еліс тихим горловим голосом, позиченим у якогось мультяшного лиходія. Потім вона повільно піднимає голову, аби показати своє обличчя у червоному апельсиновому соку, який стікає далі по її фартуху, і вибухає сміхом.

«Нас дивує її вміння вражати нас і робити це постійно, – каже Енгледоу по дочку трохи пізніше. – Ми під владою її чар. Я сказав днями дружині, що коли тільки Еліс з’ясує, що її посмішка – це спосіб отримати бажане – ми приречені».

Невіл Мартел / The Washington Post