Сучасні чоловіки-батьки чомусь вважають, що навички виховання існують в них з народження. Тобто, наприклад, фінансову грамотність та іноземні мови потрібно опановувати, а виховання дітей… “якось навчимось”. Ця позиція — контрпродуктивна. 5 принципів, що перераховані нижче, допоможуть дорослим членам родини не тільки “поставити на ноги” дитину, але й виховати людину, яка з вдячністю згадуватиме своє дитинство.

Повага, участь у прийнятті рішень

Можливо звучить банально, але це основна історія сім’ї. Діти — абсолютно окремі особистості. Від початку їх життя варто їх переконувати, що вони – такі ж рівноправні частинки сім’ї, як і батьки, адже беруть участь у прийнятті всіх рішень. Цим діти відчувають, що їх голос почутий і важливий для дорослих.

Завжди можна домовитись

Немає речей, яких не можна внутрішньо погодити. І навіть якщо дуже гірко чи образливо, у гарній сім’ї всі сідають і проговорюють. Діти знають, що завжди реально знайти компроміс. І сила тут – точно не варіант. Безперечно, сучасному батькові після роботи доведеться вимкнути “режим керівника/менеджера” та зайнятись банальною медіацією.

Спорт, емоційний інтелект, інтелект

Загалом, виховання дитини щонайменше може складатись з 3 елементів, які максимально продумані й зрозумілі:
1) фізичне виховання, щоб вони були сильними
2) емоційний інтелект, щоб вони були не істерики й могли збалансовано й виважено приймати рішення
3) сам інтелект – це здобування знань.

Зокрема, у спорті надважливий власний приклад. Коли батько постійно у русі з дітьми, він має бути прикладом для них та показати, як правильно йти по тарзанці чи лазити в мотузковому парку. Батькам треба робити все те, що й малюки, але, водночас, дати можливість їм зробити краще, ніж вони. Саме це дітей сильно мотивує, щоб постійно розвиватися. Ніщо не демотивує дітей сильніше, як батько, який навчився лише ставити задачі. Це деструктивно.

Можна помилятись

Досвідчені батьки толерують помилки і навіть люблять, діти помиляються. Але після того варто зробити висновки, щоби діти на основі своїх похибок навчались краще.

Автор – керуючий партнер іноваційного парку Unit City Костянтин Євтушенко