Підготуйте для дітей завдання на канікули, щоб було чим зайнятися» — просять батьки перед канікулами. Але канікули — це час відпочинку дитини від школи. Уявімо дорослого, який звертається до керівництва, аби дати йому роботу додому на період відпустки. Кумедно, правда? Так і з дітьми. Замість корисного й цікавого дозвілля — ти виконав завдання?

Чим би зайнятися на канікулах, та так, щоб і з користю, і з допомогою, і з любов’ю, і з підтримкою, і з душевними бесідами між татком, мамою та їх дитиною… Ось п’ять цікавих і важливих водночас пропозицій проведення канікул, які  залишать по собі лиш приємні емоції, щасливі посмішки, радісні спогади.

Складаємо меню на кожен день до кінця канікул

Якщо дати дитині повну свободу вибору з тегом «самостійна робота», то це стане звичайною рутиною, без всіляких емоцій. При чому дитина складе меню так, що доведеться мамі записатися до фітнес-тренера, а тато залишиться голодним на декілька тижнів :-))

Чіткі правила:

Записи робить дитина.

Складати меню усім разом, враховуючи побажання кожного.

Суворість і прямі заборони — табу. Лиш обґрунтування та сумісне осмислення, чому саме та чи та пропозиція не вдала.

До кожної страви прописати продукти, необхідні для приготування.

Дитина може скласти меню так, що доведеться мамі записатися до фітнес-тренера, а тато залишиться голодним на декілька тижнів :-))

Порахувати приблизний бюджет витрат на необхідні продукти.

Спільні походи до магазину

Чудове заняття у поєднанні з першим пунктом. Якщо меню на період канікул є готовим (в міру традицій та звичок в родині), то достатньо просто скласти список необхідних продуктів і піти разом до магазину. І, знову ж таки, це діти і їх батьки роблять дуже часто. Та є декілька правил, які вплинуть на те, що дитина і навчиться, і зблизиться з мамою й татом і набереться досвіду.

Чіткі правила:

До корзини класти лише ті продукти, які прописані у списку.

Обирає товар, серед великого різновиду марок, фірм і загалом пропозицій саме дитина.

Завдання мами й тата — супровід.

В ході закупок відповідати на усі запитання дитини, але в жодному разі не говорити «ні, цього не бери, це поганий товар».

Розрахуватися на касі має також дитина (сама уточнює вартість, бере у батьків гроші і розраховується з касиром).

Діти стають більш відповідальними, коли їм доручають дорослу роботу

По приходу додому влаштувати обговорення щодо закупленого — що не є корисним, який продукт «не придатний» до вживання, що можна було придбати за дешевшою ціною чи навпаки, який продукт був би дорожчим, але кориснішим.

Читайте також. Десять найкращих сімейних ігор 

День навпаки

Запланувати декілька днів у період канікул, коли дитина стає дорослим, а мама з татом — дитиною. Важливо саме декілька днів, адже після першого «дня навпаки» доцільно проговорити усе за родинною вечерею. Проговорити ті моменти, коли дитина втратила контроль над власними «побажаннями» або допустилась певних помилок, які стали причиною негативних емоцій. Наступний «день навпаки» пройде на багато цікавіше й корисніше, зважаючи на досвід першого разу.

Чіткі правила:

Сигнал «СТОП». Якщо мама, тато чи дитина відчувають довгий час дискомфорт і невдоволення — написати на папері червоним маркером слово «СТОП» і тримати його в руках до моменту, поки всі помітять.  Цей сигнал означає зупинку проведення такого дня.

Дитині: не вигадувати таких справ, які суттєво вплинуть на бюджет родини; не вигадувати того, що загрожує фізичному та психічному стану будь кого із учасників; не використовувати цей день для досягнення власних цілей і бажань, які мали місце до оголошення такого дня.

 Батькам: поводити себе, як діти; бути слухняними; поважати думку дитини; докласти зусиль для максимального комфорту й радості; не створювати ситуацій, які дитина не в змозі вирішити;

Читайте также: Как вернуть детей из виртуальных игр в реальность?

Канікули — період добрих справ

Впровадити традицію в родині. Під час канікул робити добрі справи у конкретному напрямку.

Один день — для тварин.

Один день — для дитячого притулку.

Один день — для людей похилого віку.

Один день — для безхатьків

Таких днів може бути більше. В цей день необхідно зробити добру справу для відповідної категорії, але обов’язково дотримуючись правил.

Чіткі правила:

«Он-лайн» — табу. Мається на увазі, що справа не може бути зроблене з дому. Якщо це добра справа для тварин, то відвідати притулок для тварин або знайти людей, які безпритульних тварин приводять до порядку й знаходять їм домівку, допомогти таким людям. Теж саме стосується й інших категорій.

Обов’язкова участь усієї родини. За неможливістю в міру графіку дорослих це може бути один із дорослих — мама чи тато.

Вечір щирості

Для проведення такого вечора необхідна правильна обстановка. Про проведення такого вечора обов’язково попереджаються усі члени сім’ї.

Проводиться вечір обов’язково при свічках. Можна розстелити на підлозі м’яку ковдру чи постелити покривало. По центру встановити свічки і розміститися навколо них. Обов’язково має говорити кожен.

Чіткі правила:

Правда і чесність — обов’язкові.

Говорити те, що не подобається у комусь з родини та разом вирішити що з цим робити, якщо це не є особливістю характеру того чи того.

Додатково і обов’язково кожному розповісти одну історію, яку в інші дні не мали сміливості розказати.

Додатково і обов’язково кожному зізнатися у чомусь, що стосується родини, але раніше приховувалось з різних причин.

Віриться, що саме такі заняття під час канікул дозволять зблизитися усім в родині й допоможуть більше розуміти одне одного. По завершенню канікул діти з величезним захопленням і задоволенням розповідатимуть одноліткам про канікули, але головне, що звучатиме — мама, тато, сім’я, родина, ми, разом.

Автор – Володимир Алєксєєв, вчитель початкових класів міжнародної школи Happy Nest,  лідер ГО «Асоція молодих освітян».

Читайте також: 10 цікавих настільних ігор, зроблених в Україні