Терористична атака у аеропорті Стамбулу 28 червня струснула Європу. Більше 40 загиблих, майже 250 осіб отримали поранення. У спеціалістів, звісно, виникло багато запитань до турецьких служб безпеки, але пересічним громадянам важливіше знати інше – як діяти, коли потрапляєш у таку екстремальну ситуацію, як теракт, стихійне лихо чи техногенна катастрофа. Якими мають бути перші кроки для того, аби врятувати себе і тих, хто навколо.

Ми  зібрали для вас кілька корисних порад. Дуже сподіваємося, що вони вам не знадобляться, але знати їх маєте напевне

  1. Не панікуйте. Навіть якщо навколо вас панікують безліч людей. Для цього сконцентруйтеся на позитиві: ви живі, ви маєте сили, вам необхідно у першу чергу врятувати себе та своїх дітей. Не вмовляйте себе та інших словами «Не панікувати!». Зазвичай такі фрази не впливають. Постійно повторюйте: «Все буде добре, я знаю, що робити, все буде у порядку».
  2. Дістаньтесь до безпечного місця. Якщо навколо немає спеціально навчених спеціалістів, які вказували б дорогу до місця евакуації, просто рухайтеся у бік зворотній від епіцентру загрози. Міцно тримайте дітей, аби ані на мить не втратити контакт із ними.
  3. Якщо навколо вас натовп людей, які панікують, ви маєте його залишити. Але у жодному разі не зупиняйтеся, не намагайтеся рухатися у зворотному напрямку, чи перпендикулярно натовпу – так неймовірно зростає можливість того, що вас зіб’ють з ніг. Рухайтеся з натовпом, але потроху намагайтеся зміщуватися до його краю, де тиснява менша. Руки зігніть у ліктях та розведіть у різні боки. Якщо ви з дитиною, візьміть її на руки, намагаючись так само тримати лікті зігнутими та розведеними. Якщо нести дитину немає можливості – тримайте її перед собою, наказавши їй міцно вчепитися у вас (не просто за тканину, а за ремінь чи кишеню тощо). Якщо батьків двоє, встаньте обличчям один до одного, а дітей помістіть між собою (так само тримаючи руки та наказавши дітям не відпускати вас).
  4. Забудьте про сумки, шарфи чи інші речі, які можуть зачепитися ти уповільнити ваш рух. За можливості зніміть окуляри.
  5. Якщо ви впали, намагайтеся якнайшвидше підвестися. Якщо це не вдається, згорніться у клубок, максимально захистіть голову та живіт. Дитину огорніть собою.
  6. Якщо ви почули постріли, треба заховатися за чимось міцним (не за машинами, як це іноді показують у кіно, а за чимсь бетонним чи цегляним). Ви маєте бути захищені та непомітні. Не намагайтеся кликати про допомогу чи викликати поліцію, поки не будете упевнені у власній безпеці та безпеці своїх дітей. Рухайтеся швидко, використовуйте прикриття, уникайте руху вздовж стін.

Звісно, ніхто не може бути впевненим, що ніколи не опиниться у надзвичайній ситуації. Але намагайтеся максимально убезпечити себе і дітей заздалегідь. Коли ідете до місця скупчення людей, спробуйте завчасно визначити можливий шлях евакуації, уникнути взуття зі шнурками, не мати при собі громіздких речей. Ніколи не займайте підозрілих об’єктів: сумок, коробок тощо. Про подібні знахідки повідомляйте правоохоронців. Не стійте поблизу сміттєвих баків чи інших ємкостей, у яких можна приховати вибуховий пристрій.

Ваша безпека здебільшого у ваших руках. Ми навели лише кілька першочергових порад, які стануть у нагоді у випадку небезпеки. Але якщо у вас є можливість розширити подібні знання – не думайте, що воно зайве.

Фото – парамедики надають допомоги в аеропорту Ататюрка, Стамбул. Reuters