Інтернет-підприємець і батько трьох дітей Олексій Мась — про свої погляди на виховання і батьківство.

Колись, за часів нашого дитинства, бабусі виганяли онуків у двір, кажучи: «Навіщо ти вічно читаєш книжки, йди краще пограй у футбол». Але з часом ті, хто читав книги, перемогли тих, хто грав у дворі у футбол. Наступний етап: «Не сиди перед комп’ютером, йди краще почитай книгу». І знову все інакше: ті, хто сидів перед комп’ютером, перемогли тих, хто читав книгу. Зараз кажуть: іди краще програмуй, не сиди у соціальних мережах. І мені здається, що ті, хто більше будуть розбиратися в соціальних мережах, в результаті переможуть тих, хто буде просто сидіти за комп’ютером. Немає сенсу захищати дітей від того, до чого вони повинні адаптуватися.

Діти – це вісники майбутнього. Мій відділ в «Київстарі» займається розробкою інновацій, тобто пошуком того, чим люди будуть жити у майбутньому. Грубо кажучи, ми намагаємося вгадати майбутнє.

Але діти про це саме майбутне знають більше. Вони грають в ігри і створюють 3D-реальності. Школярі вже в деяких напрямках крутіше дорослих. Поки останні пишуть чергові звіти, школярі записують нові ролики для своїх каналів на Youtube.

Мій син відкрив свій канал два роки тому, коли йому було 11 років. І зробив це раніше, ніж я відкрив свій канал. Зараз у нас з ним рівну кількість переглядів. Я переконаний: діти – найкращі футурологи. Саме через них ми можемо потрапити в майбутнє.

Хоббі та ігри

Я купив синові на день народження обладнання, світло і відео-редактор Final Cut, він сам монтує. Я знаю багатьох людей, які добре розбираються в Youtube, але він не хоче поки ні з ким консультуватися і каже: «Я сам». Зараз у нас з ним секретний проєкт. Я пишу сценарій, а він знімається в кадрі.

Багато хто каже про шкідливість ігор у гаджетах. Мені здається, що ця проблема перебільшена. В іграх можна знайти багато корисного. Я сам граю в Clash Royal, який зараз популярний у підлітків. І бачу, що друзі мого сина у цій грі створюють клани з гравцями з усього світу. Спілкуються з ними і тому змушені вивчати нові мови. Гра – ось справжня мотивація для вивчення мов.

Читайте також. Андрій Федорів: діти – це завжди ризик і авантюра

Але найцікавіше – як у цій грі діти самі вчаться плануванню і роботі у колективі. У їхньому клані Clash Royal 50 осіб, вони разом планують цілі на тиждень. І три рази на тиждень набивають кланову скриню. Це справжній живий колектив. Зі своїми образами, відносинами, планами. Загалом, вони вже отримують перші навички співробітництва з іншими людьми.

Якщо ви зустрінете дітей поруч зі школою, вони часто використовують лайку. Але у всіх кланах Clash Royal чітко прописано – мат заборонений. І це самі діти вигадують, ніхто їх не переконує, ні соромить і не закликає. Просто вони самі прийшли до висновку, що так зручніше.

Правила батьківства

Що значить бути хорошим батьком? Мені здається, найголовніше правило – бути на рівних з дитиною. Адже вона теж особистість, у неї є своя думка. Таке ставлення подобається дітям, вони швидко відгукуються, і це допомагає у спільній діяльності. Хоча дружина мене через це називає «підсандальнік». Є підкаблучник, а є підсандальнік. ☺)

Друге правило – батько повинен бути цікавим. Сходити в похід, пограти в якусь гру, показати фізичну вправу. Дітям цікаво все, і ти сам як батько повинен знати набагато більше за них: читати нові книги, розбиратися в нових трендах і криптовалюті. І тоді ти завжди будеш цікавий своїй дитині.

Третє правило – перш ніж обмежувати дітей, треба подумати: чи не обмежуєш ти їх від майбутнього. Може, ти зі своїми старими переконаннями заважаєш дитині знайти себе?

Четверте правило – батько повинен показати дитині мету, перспективу. Але саме показати, а не підштовхувати. Написати разом з сином гру, зняти ролик, придумати щось. І емоційно це повинно бути легко: дитина не повинна себе мучити і катувати. Вона повинна побачити: можна займатися тим, що цікаво, тому що це потім буде приносити їй гроші і енергію.

Моя донька, коли здає книгу і оформлює її як ілюстратор, робить це із захватом. Може вставати в 4 ранку заради своєї роботи. Це може бути складно фізично, але це не повинно бути нудно. Якщо стає нудно, значить, цим не треба займатися. Діти це відчувають краще.

Читайте також. Правила батьківства. Владислав Бурда

Я вважаю, що поділ між дорослими і дітьми умовний. Дорослим потрібно якомога довше залишатися дітьми. Світ настільки швидко змінюється, що дорослим потрібно постійно вчитися. Саме тому варто залишатися дитиною в своєму прагненні постійно чомусь навчатися.

Уроки батька

Мої батьки – інженери. Батько працював провідним конструктором на заводі «Маяк», проєктував озброєння для авіації. Він поступово виробив унікальний навик дуже точного малюнку – міг малювати точне коло заданого діаметру без циркуля. У нього була велика бібліотека. Батько цікавився архітектурою, багато сам малював, завдяки йому і я малюю. Дочка моя теж, до речі, стала ілюстратором. Свого часу він написав сайт Ялти – це рідне для нього місто.

Напевно, я успадкував від нього спрагу пізнання світу, системний, інженерний підхід до всього і вміння не розділяти особисте життя і роботу.

Читайте також. Віталій Сич: батьківство робить більш вразливим

У батька ніколи не було машини або дачі. Це його взагалі не хвилювало. Він жив своїми винаходами і книгами. Встигав займатися і бізнесом. Але для нього завжди були в пріоритеті знання, винаходи і науковий прогрес.

В якийсь час він дійшов висновку, що за комп’ютерами – майбутнє. І роздобув мені комп’ютер. Хоча перші свої програми я писав ще на калькуляторі. Але саме батьки вклали в мене переконання, що найкраща професія – це винахідник.

У нього були книги Теорія рішення винахідницьких задач (ТРВЗ), про які до сих пір я всім стартаперам розповідаю. Я вважаю, що стартапер – це практичний винахідник. Вони придумують схему, а потім її реалізують. Як і раніше, я вважаю, що це найкраща професія.

Всі фотографії – Марина Смирнова.

P.S. Олексій Мась помер 6 жовтня 2021 року в результаті хвороби. «Батьківський клуб» співчуває членам сім’ї Олексія та всім, хто його знав особисто і по роботі.

Читайте також: Правила батьківства. Іларіон Павлюк