Бажання допомогти дитині часто призводить до зовсім неочікуваних наслідків. Величезна кількість ускладнень звичайних захворювань дихальних шляхів – наслідки помилок батьків

Що саме батьки роблять не так, коли дитина захворіла? Fathers Club попросив відповісти на це запитання досвідченого педіатра Андрія Віленьского, головного лікаря з педіатрії клініки ISIDA

Перша помилка. Лікування при перших проявах інфекції

imgonline-com-ua-compressedh5zae1ej3ein
педіатр Андрій Віленьский

Головна помилка батьків – при перших проявах інфекції вони одразу починають панічно лікувати будь-чим. Навіть тоді, коли лікувати зовсім не потрібно. Це перш за все стосується гострих респіраторних захворювань (ГРЗ). Якщо простіше – ми говоримо про нежить, застуду, іноді – бронхіт. Чому не треба лікувати одразу? Тому що банальна вірусна інфекція є сильним природним поштовхом для імунітету. Якщо дитина не має первинних (вроджених) або вторинних захворювань імунітету, при появі перших симптомів лікувати інфекцію не потрібно. Хворіючи на вище перелічені вірусні інфекції, організм наче сигналізує нам, що йому потрібен поштовх. Для того, щоб внаслідок хвороби імунітет зміцнився і міг в майбутньому надійно захищати дитину від більшості інфекцій, які її оточують. Зазвичай, вірусні інфекції не дають ускладнень і, якщо вони не дуже часті (до 4-5, максимально до 8-10 інфекцій на рік), це є нормою в певному віковому періоді дитинства. Іншими словами, вірусна інфекція – це свого роду вакцинація.

Друга помилка. Збивання підвищеної температури

Зазвичай, температура вище 39 лякає батьків. Проте, підвищена температура при вірусній інфекції – це норма, і теж є захисною реакцією організму. При підвищенні температури посилюється дія захисних імунних механізмів в організмі, активно йдуть захисні процеси, і врешті решт хвороба проходить швидше. Тому, температуру в принципі не варто чіпати.

Читайте також. Сім найпоширеніших помилок при наданні першої допомоги

Чому ми все ж таки даємо жарознижувальні препарати? Тому, що іноді підйом температури може супроводжуватися додатковими негативними проявами, які можуть вплинути на перебіг захворювання і стан дитини. Наприклад, судоми чи стан, коли організм дитини не може ефективно виконувати свою функцію внаслідок зневоднення, виснаження – дитина не хоче пити, приймати їжу. В такому випадку, щоб дитина могла поповнити запаси води та енергії, високу температуру треба збивати.

Третя помилка. Недостатня кількість рідини

imgonline-com-ua-compressedmxresqhnnvxmПри високій температурі втрати організмом рідини збільшуються. Адже дитина пітніє, частіше дихає. А для того, щоб організм нормально функціонував при температурі, був гарний кровообіг, кров була потрібної консистенції та в’язкості, потрібен додатковий об’єм рідини. Тому, одна з головних помилок, яка впливає на перебіг інфекції, є те, що батьки не забезпечують дитині достатній об’єм рідини.  Потрібно запам’ятати важливе правило під час інфекційних захворювань – дитина, яка хворіє, обов’язково має більше пити. Це може бути просто вода, розведений сік чи чай – будь-які напої, які дитина любить. Не рекомендується давати ті напої, які дитина раніше не вживала.

Четверта помилка. Використання противірусних засобів

На сьогодні для використання більшості противірусних засобів немає підстав. З точки зору доказової медицини – вони є неефективними. Часто при вірусних інфекціях, окрім противірусних засобів, батьки застосовують і інші необов’язкові медикаменти, внаслідок чого можуть виникнути побічні ефекти. З цих міркувань противірусні засоби при банальних інфекція в принципі протипоказані. Виключенням є тільки грип та інші вірусні інфекції, які ми називаємо «дитячим» (вітряна віспа, кір і т.д.), якщо вони перебігають з ускладненнями.  Хоча, найкращими засобами проти цих вірусів є щеплення.

Треба також нагадати, що зовсім недавно – 26 листопада Міністерство охорони здоров’я заявило, що стурбоване поширеною практикою надмірного та необґрунтованого призначення безрецептурних ліків для симптоматичного лікування неускладнених ГРВІ у дітей. І також надало список ліків, які не не рекомендовані при лікуванні ГРВІ:

Антибіотики Не рекомендовані.
Противірусні препарати Не рекомендовані (крім озельтамівіру та занамівіру за показаннями).
“Імуномодулятори” Не рекомендовані. Можуть бути шкідливі
Інтерферони Не рекомендовані. Ефективність співрозмірна з плацебо
Антигістаміни Не рекомендовані. Ефективність при лікуванні ГРВІ не доведена
«Сиропи від кашлю» Не рекомендовані. Можуть бути шкідливі у дітей до 4 років.
«Комбіновані ліки від застуди» Заборонені дітям молодшого віку. Полегшують симптоми у дорослих.
Вітаміни Не рекомендовані.Ефективність не доведена.
Рослині препарати Ефективність не доведена.


П’ята помилка. Надмірна занепокоєнність батьків

Роль батьків під час хвороби дитини – не тільки викликати лікаря чи давати пігулки. Дуже важливо забезпечити емоційний комфорт для дитини та всієї сім’ї. В цьому роль тат – найбільша. Саме вони можуть підтримати і  дружину і дитину. Дитина довше буде одужувати, якщо постійно бачить, що батьки занепокоєні чи нервують.

Читайте також. Як я лікував сина “за Комаровським”