Здоров'я

Постійна втома і нічого не хочеться робити

Втомлений чоловік лежить на підлозі

Дев’ять ознак ментального виснаження і кілька рецептів про те, де взяти сили та енергію і подолати втому.

2020-й рік всіх нас сильно виснажив. Справа не тільки в пандемії, локдауні, постійному страху за своє життя або життя наших близьких. Все це створювало тривалий стрес, невизначеність, відчуття того, що все вийшло з-під контролю. А тепер складіть все це до купи і стане ясно: немає нічого дивного в тому, що багато хто скаржиться на стрес, безсоння або постійну апатію. Ми всі виснажені – хтось більшою мірою, хтось меншою.

Подібно до того, як м’язи можуть втомитися від занадто інтенсивного та постійного фізичного навантаження, так і мозок може досягати стану крайньої втоми. Найбільше ментальної та емоційної енергії забирає кавалок накопичених ситуацій, що вимагає постійно високого рівня відповідальності, залучення до життя інших і включення емоцій, – говорить психолог Джозеф Загама, медичний директор проекту myTherapyNYC.

Звучить як опис реальності, в якій багато батьків живуть вже багато місяців. Поєднувати роботу і турботу про дітей. Нагадувати їм, щоб вони робили уроки. Постійно думати про те, як убезпечити будинок і сім’ю від вірусу. Знову і знову – турботи, справи, яким немає кінця.

Швидше за все, ви на межі зриву і депресії

І тут важливо вчасно помітити цю грань. Психологи і психотерапевти окреслюють дев’ять ознак того, що вам терміново потрібно перезавантажитися, відпочити і знайти нові джерела енергії.

1. Вас дратують дрібниці

Коли людина виснажена, навіть незначні побутові ситуації можуть вивести його з себе. Просто тому, що немає емоційних запасів для терпіння і витримки. Згадайте останні кілька днів – чи було таке, що ви готові були вибухнути через те, що дитина довго зав’язує шнурки або дружина ніяк не може вибрати новий електрочайник на сайті. Це явна ознака виснаження.

2. Ви постійно напружені

Якщо психіка зчитує зовнішню ситуацію, як постійну загрозу, організм реагує крайнім напруженням. Пандемія – це саме така ситуація. Саме тому багатьом дуже важко розслабитися. Адже підвищений фон тривожності вимагає уваги, а розслаблення – значить відкритість до загрози.

3. Вам вкрай важко зосередитися на одному завданні

Ви намагаєтеся тримати в пам’яті безліч завдань. Все потрібно вирішувати водночас. На чомусь одному зберегти увагу на довший час не вдається. Це ще одна ознака того, що ваші батарейки майже сіли і час подумати про перезарядку.

4. Ваше ставляння до їжі зіпсувалося

Якщо раніше ви були прискіпливі до якості продуктів, то зараз готові на фастфуд. Або все рідше не відмовляєте собі перекинути зайвий келих пива або зайву чарку чогось міцнішого. У крайніх випадках ви готові спробувати більш важкі способи зміни свідомості.

Все тому, що тіло вимагає турботи про себе, якої воно давно не отримувало. Відсутність регулярного та якісного харчування психіка вважає загрозою існуванню і дає команду залити в бак хоч якесь паливо, оскільки господар відмовився від звичайного.

5. Вас все частіше мучить безсоння

Вся проблема в тому, що виснаження – не означає втому, від якої хочеться спати. Це постійна напруга, а сон приходить якраз після розслаблення. Це замкнуте коло. Вам здається, що ви втомилися, а насправді сну немає. Це призводить до ще більшого виснаження.

6. Короткий відпочинок теж не допомагає

Навіть якщо у вас все нормально зі сном, може бути так, що звичний відпочинок не відновлює сили. В такому випадку психологи радять більше піклуватися про себе і свої емоції. Записи у власному щоденнику, спілкування з близьким другом або терапевтом можуть дати вам те, чого не дає звичний відпочинок, каже Загама.

Допомагають і такі речі, як медитація, йога,

час, проведений на природі або навіть просто теплий душ

7. Прості повсякденні завдання здаються занадто складними

Здається, що може бути простіше – дістати білизну з пральної машинки або завантажити нову партію. Але навіть це видається великою і важкою справою. Просто тому, що мозок виснажений і відмовляється виконати звичайні, майже автоматичні дії.

8. Ви відчуваєте себе замороженим

Коли нікому і нічого вже не хочеться говорити. Неначе пропадає контакт з усіма почуттями взагалі. Не ясно навіть – погано або добре. Просто якось дуже спустошено.

9. Ви надто часто сперечаєтеся

З швидкістю, з якою зростає напруження по всіх фронтах, з такою ж зменшується здатність вислуховувати іншу точку зору. Часті сварки і суперечки – ознака того, що ваші очікування не виправдовуються і ви все частіше розчаровуєтеся в людях.

Якщо ви впізнали деякі з цих симптомів – схоже, вам пора подбати про себе. “Подумайте, згадайте – що дає вам відчуття впевненості, спокою, стабільності, безпеки. Що відновлює не тільки вашу фізичну, а й емоційну енергію, – каже Загама, – це можуть бути зовсім не ті речі, які ви робите, коли відчуваєте себе втомленим, пригніченим або самотнім “.

Прогуляйтеся біля будинку. Пограйте з собакою. Помедитуйте 15 хвилин. Щоб це не було – зробіть це частиною вашого життя кожен день, хоча б на кілька хвилин.

Важливо пам’ятати про основи: здорова їжа, режим сну, фізичні навантаження. Якщо зможете, спробуйте цілий день, або навіть довше, взагалі нічого не робити. Повністю вимкніть себе від роботи і обов’язків, від гаджетів, або чого завгодно, що викликає ваш стрес. Завдання не з простих, але воно того варте.

Безлюдний острів Джарилгая – місце для відпочинку та усамітнення
Час для себе: Father’s Club під час розвідки – водного похода навколо острова Джарилгач

Ще одна важлива річ – підтримка. “Коли у вас є хтось, хто може вас уважно вислухати, подбати про вас, спробувати зрозуміти, що ви зараз відчуваєте – це може бути досвідом приголомшливого відновлення сил”, – говорить Загама. Це може бути ваш партнер, член сім’ї, друг – будь-хто, з ким ви можете бути відвертими. Або це може бути професіонал – психолог або психотерапевт.

Вони можуть допомогти вам зрозуміти: що відбувається з вами зараз. Щоб знову не впасти в стан спустошеності. Зрештою – це і є ваша мета, каже Загама. Позбутися стану втоми та виснаженості.

Джерело: Fatherly

Переклад і адаптація: Батьківський клуб

Підпишіться на розсилку щоб щодня отримувати в свою поштову скриньку оригінальні статті та поради експертів.
↓ Отримайте краще від нас прямо в свою поштову скриньку


    form_image