Діти

Три правила виховання від творця НЛП

Нічого надприродного і ніяких маніпулятивних прийомів у вихованні немає. Все дуже просто –  почуття безпеки, безумовна любов і віра в здатність дитини. Головна проблема в тому, що 90% батьків не вміють давати цих трьох речей, вважає Френк Пьюселік. І пояснює чому так відбувається 

Пьюселік – один з трьох творців нового напряму в психотерапії – нейролінгвістичного програмування (НЛП). Він – бізнес-тренер зі світовим ім’ям, автор ряду книг з психології та десятка публікацій по управлінню персоналом, мотивації, роботі з інформацією. 

“Мої батьки пили і сварилися кожен день. Раз в місяць до нашого дому приїжджала швидка і госпіталізували маму чи тата – вони себе сильно калічили. Я закривав голову подушкою, щоб не чути як вони сваряться. П’яна мати сильно била, мені діставалося більше. Я думав, що це моя вина. Це важливо розуміти батькам: двох-трирічні діти беруть на себе відповідальність за все, що відбувається між мамою і татом. 

Але щоранку піднімалися і йшли на роботу. Увечері знову напивалися. Я бачив, що вони ненавидять один одного і коли став підлітком вмовляв розвестись. Мої батьки намагалися бути хорошими мамою і татом. Але у жодного з них не було батька, здатного навчити спілкуватися з дитиною. 

Під час цих страшних сварок я говорив собі: коли я виросту, я ніколи не буду так поводитися зі своїми дітьми. Але коли я одружився і у мене народився свій син, я все одно став робити приблизно те ж. Типова ситуація: я дивлюся на цього прекрасну трирічну дитину і кричу на неї. Я не хочу цього робити, я казав собі: «Заткнись!», але я продовжував це робити знову і знову. Я витратив багато років особистої терапії перш ніж став усвідомленим і ресурсним батьком, а потім – і тренером для інших батьків. 

Френк Пьюселік, один з творців НЛП
Френк Пьюселік, один з творців НЛП

Діти платять ціну за безумство тат і мам. Батьки вчать дітей як руйнувати власне життя. Не розуміючи, що вони роблять. Хоча більшість батьків хочуть тільки найкращого для своїх дітей, але у них нічого не виходить, тому що вони не розуміють світ дитини, її психологію, її спосіб мислення. Який спосіб навчання дитини найпотужніший? Одним словом? Копіювання. Приклад. Діти копіюють людей, яких вони найбільше люблять або поважають. Або – людей, яких вони найбільше бояться. Все залежить від того, яка з особистостей, що оточують їх, найбільш сильна. 

Найбільш проблемні діти копіюють і тих, і інших. Закінчується це цілковитим хаосом в голові. Бардак, який стає їхнім баченням світу. Я керував центром по реабілітації дітей алкоголіків і наркоманів. Мені довелося ховати багатьох дітей. Одна дівчинка померла від передозування героїном. Її мати ридала на могилі і не могла зрозуміти, що їй потрібно було ще 14 років тому починати займатися своєю дитиною. 

Як уникнути цього? Як запобігти негативному впливу батьків на своїх дітей? 

ТРИ ПРАВИЛА

Кожній дитині потрібні три речі. Батьки можуть наробити багато помилок в інших речах, але головне – дати ці три стовпи. 

Перше. Дитина повинна відчувати себе в цілковитій безпеці. 

Фізичній і психологічній. Дитина не повинна боятися – поб’ють її сьогодні чи ні? Дитина не повинна боятися говорити про те, що з нею відбувається. Якщо цього немає, то всі ваші мрії про дитину підуть прахом. Ви не захочете мати нічого спільного з вашою дитиною, коли вона виросте. 

Друге. Дитина повинна знати, що її люблять не дивлячись ні на що. 

Вона повинна знати, що ніщо і ніколи не змінить вашу любов до неї. Більшість батьків кажуть дітям такі речі, які підривають це твердження. «Та що з тобою таке! Це не моя дитина!» – це не схоже на безумовну любов. 

Третє. Ваша впевненість в тому, що дитина може досягти будь-яких цілей, які вона перед собою поставить.

І вона знає це. Тому що в кожній вашій оцінці, в кожній вашій розмові ви так чи інакше говорите їй, що вона може цього домогтися. Якщо ваші діти знають, що вони у безпеці, що їх люблять і що ви вірите в їх здатності, то все інше дається досить легко. 

отец и дочь
Дитина повинна знати, що ніщо і ніколи не змінить вашу любов до неї

В якій би країні я не спілкувався з батьками, я дуже рідко зустрічав батьків і матерів, які давали б своїм дітям ці три відчуття. Для більшості людей це складно. 

Люди – це істоти, які прагнуть до успіху. За своєю природою. Особливо діти. Вони хочуть бути успішними. Звідки береться цей успіх? Від вас, батьки! Коли вони ще зовсім малі і намагаються щось зробити, ви всім своїм видом, всім своїм обличчям даєте зрозуміти – ти зможеш! У тебе вийде, я знаю! І коли вони щось зроблять і бачать посмішку на вашому обличчі, ваше схвалення – вони будуть пам’ятати це до кінця своїх днів. Тому що всім своїм обличчям ви дали зрозуміти – так, ти кращий! І так потрібно робити по 100 разів на тиждень! 

Великий успіх – це сотня маленьких успіхів 

Якщо ви хороший батько, ви даєте своїй дитині можливість відчути успіх. Тому що великий успіх – це сотня маленьких успіхів. 

Скільки часу безперервно може працювати дитина для досягнення мети? Дві хвилини. Щоб побачити результат і відчути, що у них виходить. У міру дорослішання людини час, коли вона може напружено працювати для отримання результату, збільшується. Мені 75 років, якщо мені потрібно більше тижня для досягнення результату, я цього робити не буду. Батьки, від вас потрібні невеликі завдання, систематичне розуміння того, що означає успіх і святкування успіху. Заохочення, зауваження його. Якщо ви не підтверджуєте успіх, діти не уявляють що вони його досягли. У щасливих сім’ях 80% заохочення успіху робляться невербально. 

Якщо ви хороший батько, ви даєте своїй дитині можливість відчути успіх. Тому що великий успіх – це сотня маленьких успіхів
Якщо ви хороший батько, ви даєте своїй дитині можливість відчути успіх. Тому що великий успіх – це сотня маленьких успіхів

Тут важливо не перегинати палицю. Якщо ви будете постійно на словах заохочувати «О, молодець!» через кожні 5 хвилин, діти вирішать, що ви зійшли з розуму. Вираз обличчя батька має магічний вплив на дитину. Завдання батьків – подивитися на людину з маленькою підбадьоручою посмішкою в потрібний момент. 

Як розповідати дітям історії на ніч. Покрокова інструкція 

Сучасним дітям складніше жити, ніж нам в нашому дитинстві. Перемішалося кілька різних світів, кілька систем. Радянська система, згідно з якою дітей можна представити самим собі поки вони не виростуть. Батьки були впевнені, що коли дитину вони відведуть в школу, вона там обов’язково буде нещасливою. Тому до школи у дітей не було ні кордонів, ні дисципліни. Нібито таким чином батьки хотіли дати дитині хоч трохи щастя. Хоч 5-6 років щастя до школи. Це все дурниці! Тому що перші 5-6 років життя дитини вона розвиває більшу частину своїх переконань, цінностей і розумових процесів, які вона буде використовувати все своє подальше життя. Уявляєте, ви можете отримати все, що ви хочете, досить лише довше і голосніше поплакати. Як це буде виглядати, коли цій “дитинці” стукне років 25? Коли такому хлопчикові знову щось захочеться? Яким батьком буде хлопчик, що виріс в таких умовах? Якщо перші 5 років свого життя він жив у впевненості, що йому дають все, що він хоче і коли він хоче? Чому він зможе навчити власну дитину? Чомусь справжньому? Ні. Яким чоловіком буде ця молода людина? Вона буде непередбачуваною. 

Вона не зможе втриматися на жодній роботі. Жінці в такій сім’ї доведеться взяти відповідальність на себе і бути опорою. Тому що такий чоловік опорою бути не може. І головне завдання дружини буде – як зробити так, щоб він не просадив всі гроші в найближчому шинку. Це чоловіки, які одружуються на жінці лише для того, щоб затягнути її в клітину. Кажуть їй: готуй мені їжу, лягай на диван і будб готова завжди, коли я тебе захочу. Жінка або йде на роботу або стає найвитонченішим маніпулятором. 

Текст – розшифровка виступу Френка Пьюселіка на фестивалі «Точки відносин» Центру партнерських відносин Persona

Підпишіться на розсилку щоб щодня отримувати в свою поштову скриньку оригінальні статті та поради експертів.
↓ Отримайте краще від нас прямо в свою поштову скриньку


    form_image