Терористична атака у аеропорті Стамбулу 28 червня струснула Європу. Більше 40 загиблих, майже 250 осіб отримали поранення. У спеціалістів, звісно, виникло багато запитань до турецьких служб безпеки, але пересічним громадянам важливіше знати інше – як діяти, коли потрапляєш у таку екстремальну ситуацію, як теракт, стихійне лихо чи техногенна катастрофа. Якими мають бути перші кроки для того, аби врятувати себе і тих, хто навколо.
Ми зібрали для вас кілька корисних порад. Дуже сподіваємося, що вони вам не знадобляться, але знати їх маєте напевне
- Не панікуйте. Навіть якщо навколо вас панікують безліч людей. Для цього сконцентруйтеся на позитиві: ви живі, ви маєте сили, вам необхідно у першу чергу врятувати себе та своїх дітей. Не вмовляйте себе та інших словами «Не панікувати!». Зазвичай такі фрази не впливають. Постійно повторюйте: «Все буде добре, я знаю, що робити, все буде у порядку».
- Дістаньтесь до безпечного місця. Якщо навколо немає спеціально навчених спеціалістів, які вказували б дорогу до місця евакуації, просто рухайтеся у бік зворотній від епіцентру загрози. Міцно тримайте дітей, аби ані на мить не втратити контакт із ними.
- Якщо навколо вас натовп людей, які панікують, ви маєте його залишити. Але у жодному разі не зупиняйтеся, не намагайтеся рухатися у зворотному напрямку, чи перпендикулярно натовпу – так неймовірно зростає можливість того, що вас зіб’ють з ніг. Рухайтеся з натовпом, але потроху намагайтеся зміщуватися до його краю, де тиснява менша. Руки зігніть у ліктях та розведіть у різні боки. Якщо ви з дитиною, візьміть її на руки, намагаючись так само тримати лікті зігнутими та розведеними. Якщо нести дитину немає можливості – тримайте її перед собою, наказавши їй міцно вчепитися у вас (не просто за тканину, а за ремінь чи кишеню тощо). Якщо батьків двоє, встаньте обличчям один до одного, а дітей помістіть між собою (так само тримаючи руки та наказавши дітям не відпускати вас).
- Забудьте про сумки, шарфи чи інші речі, які можуть зачепитися ти уповільнити ваш рух. За можливості зніміть окуляри.
- Якщо ви впали, намагайтеся якнайшвидше підвестися. Якщо це не вдається, згорніться у клубок, максимально захистіть голову та живіт. Дитину огорніть собою.
- Якщо ви почули постріли, треба заховатися за чимось міцним (не за машинами, як це іноді показують у кіно, а за чимсь бетонним чи цегляним). Ви маєте бути захищені та непомітні. Не намагайтеся кликати про допомогу чи викликати поліцію, поки не будете упевнені у власній безпеці та безпеці своїх дітей. Рухайтеся швидко, використовуйте прикриття, уникайте руху вздовж стін.
Звісно, ніхто не може бути впевненим, що ніколи не опиниться у надзвичайній ситуації. Але намагайтеся максимально убезпечити себе і дітей заздалегідь. Коли ідете до місця скупчення людей, спробуйте завчасно визначити можливий шлях евакуації, уникнути взуття зі шнурками, не мати при собі громіздких речей. Ніколи не займайте підозрілих об’єктів: сумок, коробок тощо. Про подібні знахідки повідомляйте правоохоронців. Не стійте поблизу сміттєвих баків чи інших ємкостей, у яких можна приховати вибуховий пристрій.
Ваша безпека здебільшого у ваших руках. Ми навели лише кілька першочергових порад, які стануть у нагоді у випадку небезпеки. Але якщо у вас є можливість розширити подібні знання – не думайте, що воно зайве.
Фото – парамедики надають допомоги в аеропорту Ататюрка, Стамбул. Reuters