Батьки

Десять батьків, на яких хочеться бути схожим

Масова культура постійно підкидає образи ідеальних чоловіків. Вони і в рекламі, в кіно, і в глянсових журналах. Але батьківство – це більш високий і складний рівень мужності. Воно передбачає не тільки вміння добре виглядати, бути сильніше і крутіше всіх, а ще й такий навик як діяльна турбота про своє потомство. 

Ось десять батьків, на яких хочеться бути схожим. Всі вони були дуже зайнятими людьми, досягли багато в житті і кар’єрі. Але завжди залишалися залученими батьками. 

Шарль де Голль 

У лідера руху Опору і президента Франції було троє дітей. Молодша – Ганна – страждала синдромом Дауна. Бойовий генерал де Голль завжди намагався знаходити час для своєї ніжно коханої дочки. Покоївка, яка працювала в родині розповідала, що де Голль, приходячи зі служби, немов дитя, повзав на колінах по кімнаті, граючи з донькою, і весь час наспівував: “Ви прекрасні, мадемуазель…” 

 

Шарль де Голль
Шарль де Голль з донькою

Крістін Клер, дослідник історії сім’ї де Голля, теж відзначала цей зворушливий момент з життя генерала: “Він садив дитину на коліна, а вона щипала і дряпала його щоки, залишаючи на них червоні мітки. Він же нескінченно терпляче – так, як ніколи не поводився ні зі старшим сином Філіпом, ні з середньою Елізабет, – наспівував їй чи дитячу пісеньку, чи то військовий марш. Як тільки він чув крик Ганни, відразу ж відкладав справи, про що б не йшлося, поспішав до неї, брав на руки, заколисував і наспівував: на рубежі сорокаріччя Шарль де Голль став іншою людиною “. 

Марк Твен 

Навіть за самими книгами вже ясно що писала їх людина, яка добре розуміє дітей, вміє дивитися на світ очима дитини. Не дарма його книги перевидаються вже друге століття і по ним знято десятки фільмів.

 

Марк Твен
Марк Твен з родиною

У Марка Твена і його дружини Олівії за 34 роки їхнього шлюбу було троє дочок. Письменник любив всіх своїх дівчаток, але все ж таки старшу, Сьюзі, – більше всіх. Напевно тому, що вона поділяла захоплення батька письменництвом. Її смерть від менінгіту в юному віці стала причиною гострої і тривалої депресії письменника. Пізніше він включив в свою автобіографію цитати Сьюзі та її висловлювання про нього. 

Барак Обама 

У 44-го президента США двоє дочок. “Для них я хочу бути тим батьком, якого мені не вистачало в моєму дитинстві”, – говорив він. Коли Бараку було два роки, його батько розлучився з матір’ю і поїхав на батьківщину в Кенію. Майбутнього президента виховували мати і її сім’я. Коли президент проводжав старшу дочку в коледж, він зізнався, що для нього це було як “операція на серці” і що він радий, що “не заплакав прямо перед нею”. За час президентства Обами вся Америка знала про те, як йдуть справи в сім’ї глави держави. Але не тільки тому, що він – публічна людина і розуміє, що повинен подавати приклад хорошого сім’янина. Його батьківство – свідомий вибір. 

 

Барак Обама з доньками у робочому кабінеті
Барак Обама з доньками у робочому кабінеті

“Я зрозумів одну річ – наш особистий успіх не такий яскравий, якщо в сімейному житті ми зазнали краху, – говорив Обама в день батька в 2013-му році. – Саме це найважливіше. Коли я озирнусь на прожиті роки, навряд чи я буду думати про те, які нові закони вдалося прийняти або про те, яку політику я проводив. Я буду думати про Мішель, і про наш з нею шлях. Я буду згадувати танцювальні виступи Саші і тенісні матчі Малії, про наші бесіди і хвилини тиші, які ми поділяли. Я буду думати про те, чи все я правильно зробив для них і про те чи знали вони – кожен день – як сильно вони улюблені. Саме це значить бути батьком. І якщо ми можемо зробити все, що в наших силах, щоб надихнути наших дітей, якщо ми можемо показати їм безумовну любов і допомогти їм стати тими, ким їм призначено бути – тоді можна сказати, щоб ми досягли успіху”. 

Джастін Трюдо 

Ще один керівник уряду, який не скаржиться на те, що “постійно зайнятий” і знаходить час на всіх своїх трьох дітей. То він разом з дітьми розмальовує стіну в їхніх кімнатах, то бере їх з собою на роботу. 

Джастін Трюдо з молодшим сином - трирічним Одріеном
Джастін Трюдо з молодшим сином – трирічним Одріеном

Або навіть на зустріч G20. “Частина моєї важливої ​​роботи – не тільки бути політичним лідером, але і бути батьком”, – написав він у колонці для MarieClaire в жовтні 2017-го року під заголовком “Чому я виховую своїх дітей феміністами”. 

Геннадій Мохненко

Було б несправделиво розповідати про іноземців та нічого не згадати про українців. У пастора з прифронтового Маріуполя Геннадія Мохненка – 32 дитини. Рідних – тільки двоє. Решта – усиновлені ним колишні маріупольські безпритульні та малолітні наркомани. Мохненко знаходив їх в підворіттях і кублах, потім приводив у своїй реабілітаційний центр. Нещодавно американський режисер-документаліст зняв фільм Almost Holy про цю дивовижну людину. 

https://youtu.be/t-uBjW9hhxc

Євгеній Леонов 

Улюблений для всіх актор залишив нам не тільки своїм пронизані добротою образи в кіно, але і приголомшливу книгу – щось на зразок пдоучника як бути батьком. Це його “Листи синові”. 

Євген Леонов з сином
Євген Леонов з сином

Ось тільки одна цитата, яка, напевно, зачепить будь-яке серце: “Чи є в твоєму житті людина, перед якою ти не боїшся бути маленьким, дурним, беззбройним, у всій наготі свого одкровення? Ця людина і є твій захист”. 

Джеймс Хетфілд 

Напевно, єдиний музикант, що грає в жанрі “важкий метал”, який зробив цей стиль всесвітньо відомим. 

Джеймс Хетфілд з сім'єю
Джеймс Хетфілд з сім’єю

Лідер групи Metallica Джеймс Хетфілд, подібно Бараку Обамі, теж пережив розставання зі своїм батьком в дитинстві. Потім створив свою групу, записав кілька альбомів, отримав кілька престижних музичних нагород, увійшов до списку найбільш оплачуваних музикантів за версією Forbes. І після всього цього в одному з інтерв’ю зізнався: “Слава і стан не виліковують тієї рани, яку залишає батько, що покинув”. Але Хетфілд подолав цю рану і для своїх трьох дітей став дуже хорошим батьком. Чого варта тільки його сімейна традиція: якщо день народження когось із дітей випадає на концерт Metallica, то батько виводить дитину на сцену і просить тисячі фанатів заспівати: “Happy birthday” 

Теодор Рузвельт 

Ще пару президентів в нашому списку. Рузвельт-старший залишився в пам’яті свого сина як “найкраща людина, яку я коли-небудь знав”. “У ньому поєднувалися сила, сміливість з ввічливістю, і великим альтруїзмом. Він не переносив в нас егоїзм, боягузтво або нещирість. 

Теодор Рузвельт з дітьми
Теодор Рузвельт з дітьми

У міру того як ми дорослішали він давав нам зрозуміти, що він однаково вимагає і від хлопчиків і від дівчаток дотримання моральних принципів. І те, що буде шкідливо для хлопців, не годиться і дівчатам. З величезною любов’ю і терпінням, з розумінням, симпатією він продовжував залишатися послідовним і прихильним дисципліни. Батько завжди багато працював і помер в 46 років – далеко до пенсії. Він залишився в моїй пам’яті сильною людиною із зовнішністю лева і серцем, повним ніжності для всіх, хто просив про допомогу”. Багато батьків, напевно, хотіли б прожити життя так, щоб саме такими залишитися в пам’яті своїх дітей. 

Авраам Лінкольн 

Бігорафи пишуть, що діти президента мали право входити до нього в кабінет навіть під час засідань уряду. Головний борець з рабством в США обожнював всіх своїх чотирьох дітей, але тільки один з них дожив до дорослих років – дитяча смертність в ті часи була висока. Вікіпідея налічує 22 пам’ятника цьому президенту. Перший з них був відкритий в 1868 році, через три роки після вбивства цієї видатної людини, яка змінила історію США. Пам’ятник в Річмонді, колишній столиці бунтівного Півдня – особливий. Саме в це місто президент увійшов переможцем 4 квітня 1865 року, після того як переможені війська жителів півдня відступали все далі. Він був разом зі своєю четвертою, молодшою дитиною – сином Тедом. Його захоплено зустрічали колишні раби і жителі, які підтримували скасування рабства. 

Пам'ятник Аврааму Лінкольну з сином
Пам’ятник Аврааму Лінкольну з сином

Джон Елдрідж 

Автор більше десятка книг про батьківство і мужність, проданих в кількості понад 8 млн примірників і перекладених багатьма мовами. І батько трьох синів. Одна з його найважливіших ідей в тому, що сучасний світ переживає кризу батьківства. Багато чоловіків так і залишаються хлопчиками в душі, навіть якщо вже стали фізіологічно дорослими. Стадії змужніння по Елдрідж – Улюблений Син, Ковбой, Воїн, Люблячий, Цар і Мудрець. 

Джон Елдрідж з сином Семом під час одного з ток-шоу на американському телебаченні
Джон Елдрідж з сином Семом під час одного з ток-шоу на американському телебаченні

Згідно з Елдріджем, чоловіча інфантильність часто пов’язана з тим, що батько не приділяв час своєму сину або зовсім кинув його, тим самим не давши йому пройти необхідну для кожного чоловіка ініціацію. Однак Елдрідж глибоко впевнений в тому, що в міру того, як чоловік відповідає на виклики, які йому ставить доля, він поступово проходить ініціацію. 

P.S. Огляд написаний за участю Олександра Пасховера 

Підпишіться на розсилку щоб щодня отримувати в свою поштову скриньку оригінальні статті та поради експертів.
↓ Отримайте краще від нас прямо в свою поштову скриньку


    form_image