Погляд

Хелловін is coming: кельти у гарбузі

sddfsdfsdf

У неділю цього тижня помаранчевий колір буде у моді. І не тільки він – свічки та гарбузи теж. «Батьківський клуб» вирушає у подорож в історію свята Хелловін (Halloween, і українською правильніше – Гелловін). Ми спробуємо дізнатись, чому це свято здобуло популярність в Україні та світі, та поміркувати над тим, як пояснити його дітям.

Нині Гелловін відзначається кожного 31 жовтня.

Дещиця історії

Кельти дотримувались цієї дати, коли аж до 1 листопада відзначали фестиваль під назвою Савань (Samhain). У ті дні всі власники квитків на свято запалювали смолоскипи, вдягались у костюми з голів та шкіри тварин, які відганяють духів померлих. Загалом, саме у цей тривіальний спосіб раділи завершенню сільськогосподарських робіт. А вже 1 листопада стартувала холодна, темна пора року, яку асоціювали зі смертю.

У IX сторіччі Папа Римський Григорій IV видав наказ католикам кожного 1 листопада вшановувати всіх мучеників і святих. Християнство на той час вже було присутнім на кельтських землях, воно зрештою витіснило або подеколи змішалось з кельтськими традиціями. І День всіх святих увібрав до себе деякі риси святкування Саваню.

Читайте також: «Гра в кальмара»: вчителі по всьому світу просять батьків не показувати дітям серіал

Ніч перед Днем всіх святих називалась All-Hallows Eve. Пізніше вона стала відома як Halloween.

Нині ж Гелловін найгучніше відзначається у Сполучених Штатах, Канаді, Великій Британії та Ірландії. З ним неодмінно асоціюються різьблення ліхтариків (їх називають «Ліхтар Джека», Jack-o’-lantern), відвідування костюмованих святкових зустрічей, одягання костюмів, розігрування, перегляд страхітливих фільмів та частування (гарбузів не уникнути).

Якщо у Ірландії і Шотландії Гелловін має безпосереднє відношення до їх язичницької історії та традицій католицизму, то в інших країнах (зокрема, й у нашій державі) він перетворився на комерційне свято (як і День усіх закоханих). Лише пара цифр: у США чверть усіх проданих свічок припадає на це свято. Крім того, лише у 2019 році американці витратили $490 млн доларів на святкові костюми для своїх домашніх тварин. Торговельні мережі у захваті!

Хелловін у американському супермаркеті

Україна

Дорослі батьки-українці разом зі своїми дітьми почали проявляти інтерес до Гелловіну паралельно з захопленням сучасною американською культурою. У ній це свято посідає важливе місце.

Крім того, зацікавленість Гелловіном підживлювали однойменні хорор-стрічки, першу з яких випустили у далекому 1978 році (режисер – Джон Карпентер, у ролях – Дональд Плезенс, Джиммил ли Кертис и другие). Оскільки тема насильства виявилась затребуваної, у наступні роки Голлівуд випустив ще дванадцять серій стрічки або сіквелів до неї. До речі, 12-тий фільм – «Гелловін вбиває» – зараз іде у кінотеатрах.

Читайте також: Про що питають діти на уроках секспросвіти

Гелловін – передусім, свято молоді. 31 жовтня та ніч проти 1 листопада – традиційний час «карнавалу», коли кожен може врядитись у костюми, які відсилають до «темної» або навіть «готської» стилістики. Традиційні «архітектурні» елементи цього свята – гарбузи (які перетворюються на «ліхтар Джека»), штучне павутиння, свічки та сухе листя. «Прапор» Гелловіну складається з двох кольорів – помаранчевого та чорного.

Сприйняття та пояснення

Оскільки Гелловін не є питомо українським, а запозиченим святом, в наших співвітчизників склалось багатовимірне ставлення до нього – від болю і несприйняття до захоплення і адвокатування.

Окрім бізнесу, який любить Гелловін з професійних причин, свято користується популярністю серед молоді, яка, в принципі, вбачає у ньому лише привід порозважатись і дещо потролити тих, хто вважає, що загробний світ таки існує і що інфантильно гратись із ним не варто.

Хелловін та діти

Як розповідати про Гелловін своїм дітям? Безперечно, з огляду на їх вік і інтерес до теми. Зовсім маленьким буде достатньо пояснити, що таким чином люди згадують своїх родичів і, загалом, розважаються. А більш дорослому потомству, яке вимагає інтелектуальних пояснень, варто акцентувати не на забороні Гелловіну, а на включенні у дискусію про його зміст, історію та сучасне наповнення.

За матеріалами History.com

Підпишіться на розсилку щоб щодня отримувати в свою поштову скриньку оригінальні статті та поради експертів.
↓ Отримайте краще від нас прямо в свою поштову скриньку


    form_image