Діти

Про що питають діти на уроках секспросвіти

Юлия Ярмоленко, автор книги "Малечі про інтимні речі"

Як клітинка тата потрапляє в животик до мами? Чи є кістка в пенісі? Незручні питання, які задають діти і підлітки.

Юлія Ярмоленко — одна з найвідоміших українських експерток з сексуальної освіти. Її книга “Інтимний лікнеп з батьками і без” стала бестселером. Ярмоленко запрошують в школи, і за навчальний рік вона проводить більше 100 лекцій для підлітків, регулярно ділячись зі своїми читачами історіями зі своєї педагогічної практики.

…Лекція у підлітків 14-17 років. Організатор попереджає мене, що кілька людей чинили сильний опір і навіть зажадали від батьків гроші за те, що підуть на такий захід. По завершенню:

⠀- Ухти, і грошей заробив, і лекція була цікавою. Як вдало все вийшло!

Читайте також: Як говорити з дитиною про секс?

***

Лекція в п’ятому класі. Питання від хлопчаків.

– А в пенісі є кістка?

– Ну ви ж можете у себе помацати і переконатися, що немає.

– Так. Але ж під час ерекції кістка виїжджає. Ми точно знаємо!

⠀ ***

– А як клітинка тата потрапляє в живіт до мами?

– Через рот.

– Мама, ти що, мене жувала?

Як потрібно і як не потрібно говорити дітям про секс

«А чоловік може завагітніти і народити дитину? У нього теж є живіт!». Діти 9-12 років регулярно ставлять це питання. Їх дуже цікавлять теми зачаття і вагітності, але відповіді батьків частіше заплутують, ніж прояснюють.

Читайте також: Вчителі по всьому світу просять батьків не показувати дітям серіал «Гра в кальмара»

«Дитина росте в животику у мами», і ось так розуміння вагітності формується невірно. Живіт – абстрактний орган. Діти відразу уявляють, як плід плаває в шлунку разом зі з’їденої кашею і котлетою.

А якщо на питання «Як клітинка тата потрапляє у животик до мами?» батьки відповіли «через поцілунок», то все дивним чином збігається! Саме звідси ростуть ноги у міфу, в який вірять деякі підлітки: якщо ковтнути сперму, можна завагітніти.

Часто після такої відповіді дитина починає уникати чоловіків. «Папа мене поцілує, і в моєму животику з’явиться дитина»: цей страх є і у дівчаток, і у хлопчиків, оскільки живіт є і у тих, і у інших. А розуміння, що статеве дозрівання починається після 10 років, а сперматозоїди не виживуть ні у басейні, ні на рушниках, ні на унітазі, – поки немає.

Правда, правда, і нічого крім правди

Тому пропоную відразу говорити правду: майбутня дитина розвивається в матці – спеціальному мішечку, який є тільки у жінок. Матка захищає малюка від яскравого світла, гучного шуму і ударів. Йому там тепло і затишно. Матка буде поступово зростати разом з плодом протягом 9 місяців.

Нерідко дорослі говорять, що вагітність настає «від великої любові», «від сильного бажання», «тато дає мамі насіння». Такі відповіді породжують купу страхів. Адже і в 5 років дитина може бути сильно закоханою або хотіти дітей (в майбутньому). А насіння – це що? Від кавуна, яблука, вишні?

Так, у 4-8 років діти ще не здатні зрозуміти роботу репродуктивної системи, але це не привід брехати. Неправдива інформація породжує страх і тривогу, звідси з’являються найпопулярніші міфи і, як наслідок, трапляються помилки. Пам’ятайте, що грамотну людину складніше залякати і обдурити. Той, хто володіє інформацією, більш впевнений в собі і перебуває в більшій безпеці.


Якось я прийшла до однієї київської школи, щоби провести лекцію для восьмих класів. Вже перед дверима мене зупинила психолог:

– Дуже прошу: поговоріть з ними про аборти!

– Про аборти? – мої очі збільшився вдвічі.

– Так. Дівчата обговорювали в шкільному чаті, що вагітність – взагалі не проблема. Є маса способів позбутися її у домашніх умовах. І обмінювалися рецептами. Тільки не кажіть, що це я попросила!

Читайте також: Відпустка з дітьми: як відпочити і не збожеволіти

Я вела лекцію і не могла зрозуміти, як акуратно перейти до цієї теми. На щастя, вони почали самі.

– А який спосіб позбавлення від вагітності ви рекомендуєте?

– Рекомендую не допускати небажаної вагітності, використовуючи презерватив.

– Але ж всяке буває! Нам говорили випити відвар лаврового листя або води з йодом, піднімати важкі речі і лежати в гарячій ванні. І ще таблетки. Тільки потрібно випити багато.

Життя без абортів

І те ж саме у директі: раз-два на тиждень підлітки запитують, як зробити аборт самостійно. І я відповідаю: НІЯК. Так, я в курсі про фармаборт. Його не можна робити без нагляду лікаря. Це може закінчитися сумно. Так само, як життя моєї знайомої з двору 25 років тому: випробувавши всі методи, якими щедро ділилися подружки, і не отримавши результату, вона взяла спицю … Тепер їй завжди 15.

Щоразу, коли я відправляю вагітних дівчаток-підлітків до батьків за підтримкою і допомогою, чую у відповідь одне й те саме: «Мама сказала: завагітнієш – додому не приходь. Ти мені більше не дочка! ». І на цьому сексуальну освіту і бесіди про межі, контрацепцію, безпеку закінчуються.

Вони не йдуть до мам, тому що це небезпечно. І не йдуть до лікарів, тому що є ризик, що про це дізнається школа і батьки. А йдуть шукати лавровий лист, таблетки і спицю.

Мами і тата! Я вас дуже прошу вже сьогодні обговорити з дітьми, старше 11-12 років, ситуацію з небажаною вагітністю. «Як будеш діяти, якщо твоя дівчина завагітніє?». «Що будеш робити? Чи знаєш, як не допустити цього?». «Твої кроки, коли зрозумієш, що вагітна? У кого будеш просити допомоги? Яке рішення приймеш?». Важливо запевнити: ти завжди можеш прийти до мене з будь-якою проблемою, з будь-якою ситуацією. Я обов’язково тобі допоможу!

Діти потребують сексуальної просвіти

У чому моя місія

Робота з підлітками по темі сексуальної грамотності — пекельна праця. Це постійні переживання за дітей: як говорити так, щоб не травмувати; як не сказати більше, ніж потрібно і при цьому дати достатньо інформації для їх безпеки. Яким чином догодити дорослим і при цьому задовольнити цікавість дітей. Як не поранитися самої через бурхливу реакцію підлітків і батьків. Як реагувати на провокації і сальні жарти у особистих повідомленнях. ⠀

Читайте також: Як відучити дитину від смартфона?

І, тим не менше, я отримала максимальну кількість подяк і позитивного фідбеку від підлітків та їх мам і тат. Сотні батьків вперше заговорили з дітьми на складні теми після моїх тренінгів. І шалено цьому раділи, так як це вийшло легко і душевно.

Після відвідин моїх лекцій десятки дітей звернулися за допомогою до батьків. І повідомили у “лічку”, що це виявилося не так страшно, як здавалося на самому початку. «Як круто усвідомлювати, що у тебе нормальні батьки», – написав 14-річний хлопець, який до останнього не вірив, що мама і тато підтримають його в складній ситуації.

Це і є моя мета: діти і батьки повинні стати ближче. Мені важливо дати їм можливість поговорити, обговорити, знайти точки дотику. І, коли виходить, розумієш: все не дарма.

Джерело: Instagram Юлії Ярмоленко

Підпишіться на розсилку щоб щодня отримувати в свою поштову скриньку оригінальні статті та поради експертів.
↓ Отримайте краще від нас прямо в свою поштову скриньку


    form_image